هر فعاليت هدفمند وقتى به شكل تخصصى انجام شود  نتايج بهتر و متعاقبا رضايت و لذت بيشترى را در پى خواهد داشت  ، اگر شما هم از عاشقان ماهيگيرى هستيد پس بهتر است اين رشته را نيز به شكل تخصصى و حرفه اى انجام دهيد تا لذتش را دو چندان كنيد ، در ابتدا بايد آبهاى ماهيگيرى خود را انتخاب كنيد به طور كلى مى توان ماهيگيرى را به دو قسمت آب شور و آب شيرين تقسيم كرد ، از آنجايى كه اكثر آبهاى در دسترس مردم نواحى مختلف كشور مربوط به درياچه هاست پس انتخاب ماهيگيرى آب شيرين گزينه اى منطقى تر و كم هزينه تر خواهد بود.
ماهيهاى آب شيرين بسيار متنوع هستند ولى از گزينه ها يى كه مى توانند هدف انجام صيد ورزشى باشند مى توان موارد زير را نام برد كه بيشترين پراكندگى را در سرتاسر ايران دارند:
• كپور
• آمور
• قزل
• اردك ماهى
• اسبله
•زرد پر

البته اگر شما از مردمان خون گرم شهرهاى جنوبى كشورمان هستيد به دو گونه بسيار ارزش مند و منحصر به فرد نيز دسترسى خواهيد داشت :
• سونگ
• شيربت

بهتر است قبل از انتخاب ماهى به خوبى در مورد درياچه هاى در دسترستان تحقيق كنيد و بعد از آشنايى با روشهاى ماهيگيرى ، ماهى هدف خود را انتخاب كنيد.
     

    يكى از پرتعداد ترين ماهى هاى آبهاى شيرين تمام جهان كپور است. اين گونه در تمام آبهاى ، ايران از شمال تا جنوب كشور وجودى پر رنگ دارد.  سدهاى متعدد در تمام نقاط ايران داراى ذخاير خوبى از اين ماهى در اندازه هاى غول آسا هستند.


اما آيا تنها پراكندگى كپور سبب مى شود يكى از مهمترين انتخابهاى صيد ورزشى باشد ؟
      جواب اين سوال منفى است!
     با انتخاب كپور، شما تنها يك ماهى را انتخاب نكرده ايد بلكه وارد دنيايى از ماجرا ها و داستانهاى جالبى مى شويد كه حتى در اوقاتى كه لب آب حضور نداريد ، ذهنتان را درگير مى كند ، به جز نياز به يك كمد بزرگ ، جهت قرار دادن لوازمهايتان نياز به اشغال چند كابينت اشپزخانه ، جهت قرار دادن مواد ساخت طعمه خواهيد بود و حتى ممكن است فضاى زيادى از فريزر را هم تصرف کنید. (خداوند تمام مردان جهان را از خشم همسرانشان دور نگاه دارد الالخصوص كپور گيران را ، آمين)
     از آنجايى كه ذاتا صيد ماهى كپور بر پايه روش انتظاريست و براى كسب نتايج خوب نيازمند به  اجراى يك برنامه طعمه پاشى حساب شده است ، پس مجبور خواهيد بود زمان بيشترى در لب آب باشيد كه اين امر سبب مى شود در كنار لوازم ماهيگيرى به طيف كاملى از تجهيزات كمپينگ نياز داشته باشيد كه البته به مرور زمان و به نسبت ماهيت برنامه هايى كه می رويد ، خود به خود هر وسيله جايگاه خود را در بين لوازمتان تثبيت مى كند و نيازى به تهيه همه لوازم در ابتداى كار نيست.اما به راستى چه چيزى كپور گيرى را برجسته و متمايز مى كند؟
       شايد اين امر دليلى فراتر از قوه ادراك ما داشته باشد اما مى توانم نكات زير را به عنوان مهمترين موارد ذكر كنم:
• انتظار شيرين شنيدن صداى بازر ذهن شما را از تمام تفكرات ديگر منحرف مى كند و جسم شما را براى مدت طولانى در لب اب نگاه مى دارد بدون اينكه گذر زمان را احساس كنيد.
•وقتى ذهن و جسمتان در اوج آرامش مشغول سپرى كردن اوقاتى شيرين در دل طبيعت است به يكباره با صداى جيغ بازر حجم بالايى  از آدرنالين وارد رگهايتان خواهد شد.
•هيچ برنامه كپور گيرى مثل برنامه قبل نخواهد بود ، هيچ وقت نمى توانيد اتفاقاتى كه در انتظارتان هستند را پيش بينى كنيد ، اميدوارانه ترين برنامه ها ممكن است با نتايج ضعيفى روبرو شوند و در نا اميد ترين لحظات ممكن است اتفاقاتى غير قابل باور برايتان بيافتد.
• هر برنامه كپورگيرى به نوعى يك كمپينگ مختصر و مفيد است كه حتى اگر هيچ صيدى هم انجام نشود به تنهايى فعاليتى بسيار مفرح خواهد بود، كه هيچ وقت از انجام آن احساس پشيمانى نخواهيد كرد.
• تفكر و شعار اصلى اين رشته احترام به طبيعت ، احترام به ماهى و احترام به ساير ماهيگيران است. از اين رو مراقبت حداكثرى از ماهى در تمام مراحل صيد ، از رعايت نكات ايمنى ريسه گرفته تا اجراى درست مراحل رهاسازى ماهى امرى اجتناب ناپذير است ، كه باعث مى شود بجاى خاطرات آزار دهنده كشتار يك مخلوق بى گناه ، عكسها و ويديوهايى باقى بمانند كه ياد آور حس زيباى رهاسازى صيدتان است. پس از رهاسازى كپورهاى غول آسا و منحصر به فرد بخشى از زندگى شما به زندگى يك مخلوق خارق العاده گره مى خورد بطوريكه از همان لحظه رهاسازى به بعد در موردش احساس مسئوليت مى كنيد.
پس از خواندن مطالب فوق اگر كپورگيرى را فعاليتى مناسب روحيات و علايق خود مى بينيد بهتر است قبل از اقدام به هر كارى اطلاعاتتان را  كامل كنيد ، اگر اهل مطالعه هستيد مى توانيد به سايت ايده ال تكل مراجعه و كتاب مستر كلاس على حميدى را مطالعه كنيد،  يا اگر مثل من دوست داريد هر چه سريعتر به لب آب برويد و جزييات را در خلال ماهيگيرى عملى ياد بگيريد ، در طى چند مقاله آموزشى آتى با ما همراه شويد تا به صورت اجمالى شما را با كليات اين رشته آشنا كنيم.
حسين وفا