اجتناب از تخم ریزی

عدم تخم ریزی کپور برای آنها چه عواقبی خواهد داشت؟


اتفاق وحشتناکی که به نظر دردناک هم هست ، اما چه دلایلی سبب آن می شود؟

      ماهی سایز رودی پارتر و الکس وایت را به خاطر دارید؟  صیدی که بعد از مدتها رکورد کریس یاتز را جابجا کرد. اگر جوابتان منفی ست نگاهی به عکس بالا بیاندازید همانطور که می بینید ماهی تخمهای خود را نگه داشته و متاسفانه پس از صید دوم توسط الکس وایت به طرز غمگینی تلف می شود. اما دلیل این اتفاق چه بوده و چطور می توان از بروز چنین حوادثی پیشگیری نمود؟ درباره این موضوع از استاد دانشگاه و ماهیگیر ماهر جیمز اندرسون سوال پرسیدیم …

چرا برخی از کپورها از ریختن تخم های خود اجتناب می کنند؟

یک سری شرایط محیطی برای تخم ریزی کردن کپور باید محیا شود. دمای مناسب آب ( چندین هفته آب ۱۸ درجه) ، آب سالم ،وجود پوشش گیاهان آبی ، عدم وجود آبزیان مزاحم و فراهم بودن غذای کافی در طی دوره تخم ریزی برای کپور مادر . دقیقا مشابه ما کپورها هم دارای نژادهای متفاوت هستند ، برخی در دماهای پایینتری تخم ریزی می کنند و برخی زودتر دچار استرس می شوند ، هر کدام از این خصوصیتها می تواند کپور را در شرایطی خاص قرار دهد که از ریختن تخمهایش اجتناب کند و حتی برخی از کپورها به دلیل پیری تخم ریزی نمی کنند اتفاقی که در زاد و ولد انسانها نیز می افتد.این اتفاق چقدر می تواند برای کپور خطرناک باشد؟

اگر کپور ها به دلیل عدم فراهم شدن شرایط محیطی تخم های خود را آزاد نکنند خطر خاصی سلامتی آنها را تهدید نخواهد کرد. و منتظر می مانند تا شرایط مناسب محیا شود. اما اگر شرایط بسیار متغیر شود ، مثلا دمای مناسب آب به یکباره به شدت افت کند ،  استرس زیادی به ماهی تحمیل می شود. کپور بدون انجام تخم ریزی تا چند سال می تواند سر کند؟

یک کپور ماده می تواند سالهای سال بدون تخم ریزی کردن به زندگی ادامه دهد و این مدت می تواند تا کل طول زندگی ماهی ادامه یابد. این اتفاق ممکن است به دلیل عدم حضور کپور نر یا فراهم نبودن شرایط محیطی مثل در دسترس نبودن جای مناسب برای تخم ریزی ، حادث شود.به محض تخم ریزی تا چه میزان از وزن ماهی کاسته می شود؟

تکمیل تخم ریزی می تواند منجر به کاهش ۱۵-۲۰٪ از وزن بدن یک کپور ماده شود ، برای مثال یک کپور ۱۰ کیلویی ممکن است تا ۲ کیلو از وزن خود را از دست بدهد. این اتفاق در پی آزاد شدن بیش از یک میلیون تخم که تعداد آنها در شرایط مختلف ، متفاوت است ، رخ می دهد.آیا ممکن است آزاد نکردن تخمهای کپور منجر به مرگ او شود؟

    عدم تخم ریزی باعث مرگ کپور نمی شود. مثلا اگر کپور به دلیل مناسب نبودن دمای آب نتواند تخم ریزی کند ، تخمها وارد یک چرخه جذب مجدد می شوند. مشکل از جایی آغاز می شود عوامل غیر عادی باعث توقف پروسه تخم ریزی شوند ، مثلا اگر شرایط محیطی به طور ناگهانی تغییر چشم گیری کند. به عنوان نمونه کاهش ناگهانی دمای آب یا سطح اکسیژن آب ، چنین وقایعی می تواند حجم بالایی از استرس را به ماهی وارد کند که برای سلامتی آن مضر خواهد بود و اگر تخمها به طور کامل دفع نشوند ، شروع به خراب شدن کرده و باعت عفونتهای باکتریایی می شوند که می تواند مرگ آور باشد.

برگرفته از:


ترجمه : حسین وفا