ترمينال تكل


     از تمام قطعاتى كه به نخ اصلى متصل مى شوند و ابزارهايى كه در بكارگيرى آنها كاربرد دارند به عنوان ترمينال تكل يا تجهيزات انتهايى ياد مى شود. در مورد كپورگيرى تنوع اين لوازم حيرت آور است و اين خود يكى ديگر از جذابيت هاى اين رشته است. شما با مجموعه گسترده اى از لوازم و ابزارهاى كوچك سر و كار داريد كه با تكيه بر قدرت تخيل و تفكر خود ، آنها را به مانند قطعات يك پازل در كنار هم قرار داده و سيستم سرب و ريسه مورد نظر خود را به نسبت شرايط آب طراحى مى كنيد تا از يك نتيجه موفقيت آميز لذتى مضاعف ببريد.
براى پرداختن به حداقل ها از نخ كپورگيرى شروع مى كنيم با بررسى دو سيستم سرب متداول به سراغ يك ريسه ساده مى رويم.


نخ كپورگيرى

       در رشته كپورگيرى هم به مانند بسيارى از زير شاخه هاى ماهيگيرى بهترين گزينه جهت استفاده به عنوان نخ اصلى چرخ ،نخهاى نايلونى تك رشته اى ( منو فيلامنت ) هستند و  سايز مناسب براى نخ كپورگيرى ٠/٣٠ تا ٠/٤٠ ميليمتر مى باشد از ويژگيهايى كه براى يك نخ ايده آل كپور مى توان بر شمرد ، فرو رفتن سريع نخ در آب ، رنگ استتارى ، نرمى و حداقل حافظه ممكن است تا در زير آب نخ به خوبى بر روى كف بخوابد و در مسير كپورهاى باهوش و محتاط قرار نگيرد.آنچه كه به انتهاى نخ متصل مى شود را مى توان به دو قسمت اصلى تقسيم كرد:
• سيستم سرب
• ريسهسيستم سرب
      منظور ما از سيستم سرب قطعاتى است كه به كمك آنها سرب را به نخ اصلى متصل مى كنيم ، تنوع سيستمهاى سرب در كپورگيرى بسيار بالاست ولى قصد ما شروع كار با حداقل لوازم مى باشد و ازآنجايى كه ريسه هدفمان هم يك ريسه ساده كف خواب مى باشد براى همين دو مورد از پر استفاده ترين سيستمهاى سرب را انتخاب كرده ايم:

• لیدکلیپ
• سربهای اینلاین
سيستم ليد كليپ
يكى از پر كاربردترين لوازم تجهيزات انتهايى ليد كليپ ها هستند ، نخ اصلى پس از عبور از داخل تيل رابر و ليد كليپ به يك سر دو راهى گره مى خورد كه ريسه ما نيز به سر ديگر ان متصل خواهد شد ، پس از چفت شدن دو راهى در ليد كليپ شما به راحتى مى توانيد سرب خود را به دسته ليد كليپ بياندازيد و با كشيدن روكش لاستيكى به روى دسته ليد كليپ،  كار تمام است.
اما از دلايل محبوبيت ليد كليپها موارد زير را مى توان نام برد:-با استفاده از اين ابزار ، سرب شما به گونه اى از نخ اويزان  مى شود كه احتمال پيچ خوردن به حداقل برسد و در حين پرتاب هم در موقعيت مناسبى قرار گيرد.-در بستر هاى علفى و لجنى پس از فرو روفتن سرب به داخل لجن يا به ميان علفها ، ليد كليپ همچنان در بالا قرار مى گيرد و ريسه شما را در وضعيت مناسب نگه مى دارد.-اين وسيله از امنيت بالايى برخوردار است به گونه اى كه در موارد اضطرارى سرب را آزاد مى كند.بوم

      اگر مقصد شما درياچه اى با كف لجنى و يا علفيست ليد كليپ گزينه مناسب شما خواهد بود ، براى آنكه قابليت سيستم سرب خود را ارتقا دهيد مى توانيد با رد كردن ٣٠ الى ٥٠ سانتيمتر تيوب بوم از نخ اصلى از خوابيدن نخ در كف آب به بهترين شكل ممكن مطمعن شويد و در حين پرتاب نيز احتمال پيچ خوردن ريسه و نخ اصلى را كاهش دهيد.سرب مناسب ليد كليپ

    بحث سربهاى كپورگيرى بسيار گسترده و حائز اهميت است اما در يك پكيج مختصر و مفيد دو مورد كه بيشترين استفاده را دارند به شما پيشنهاد مى كنم
سرب ديستنس
    اگر به فكر پرتاب هاى بلند به قسمتهاى علفى و لجن كم عمق هستيد اين سرب مى تواند پاسخگوى نيازتان باشد.دقت كنيد به دليل خاصيت غلتيدن ، اين سرب ها گزينه مناسبى در بسترهاى داراى شيب نيستند.سرب فلت پِر
    اين سربها داراى قابليت پرواز خوبى نيستند ، اما به خوبى بر روى كف قرار مى گيرند و به دليل شكل فشرده تر عملكردى بهترى در فرايند انتقال وزن به نوك قلاب و متعاقبا قلاب زدن ماهى دارند.  سيستم سرب اينلاين

      همراهى يك سرب اينلاين و تكه اى ليدكور به گونه اى كه با وارد شدن كمى فشار دوراهى از سرب جدا شود ، يك سيستم رانينگ و در واقع تركيبى مرگ افرين خواهد بود كه با تجربه ترين كپورها هم در آزاد كردن خود از ان به مشكل مى خورند.
از نظر طى مسافت در حين پرواز سيستم هاى اينلاين توانايى كمترى از ليد كليپ دارند اما از مهمترين ويژگيهايى كه باعث مى شود اين مورد هم در پكيج كوچك ما جاى بگيرد مى توانم موارد زير را بشمارم :-مهمترين تفاوت در سيستمهاى اينلاين مواجه ناگهانى ماهى با تمام وزن سرب است ، لحظه اى كه ماهى طعمه را به دهن مى گيريد را در ذهن خود تجسم كنيد ، در سيستم ليد كليپ با بلند شدن طعمه ابتدا سنگينى ليد كليپ و هرزه گرد توجه کپور را به خود جلب مى كند كه ممكن است در همين مرحله از انتخاب خود پشيمان شود ولى در سيستم اينلاين ماهى تمام وزن سرب را به يكباره و زمانى حس مى كند كه كار از كار گذشته  است.


  -سيستمهاى رانينگ بهترين گزينه براى درياچه هاى تحت فشار صيد هستند ، چرا كه ماهى هاى با تجربه به مرور زمان ياد مى گيرند از وزن سرب استفاده كنند و با حركتهاى ناگهانى سر ، خود را از دام قلاب برهانند ولى در اين سيستم به دليل انكه سرب قابليت حركت دارد ، در ازاد كردن خود از قلاب ناكام مى مانند.


  


-در اين روش سريعترين عملكرد را خواهيد داشت و حتی می توانید ریسه و کیسه پی وی را از قبل اماده کنید و سپس  تنها با گره زدن نخ به انتهاى ليد كور سيستم شما اماده است..

    اگر درياچه مقصد شما داراى بسترى سنگى ، علفهاى كم پشت و يا لجن سفت و كم عمق است پيشنهاد ما به شما همين سيستم مى باشد در جهت بالا بردن ايمنى دقت كنيد كه سرب بايد به راحتى قابليت جدا شدن را داشته باشد.


سرب هاى اينلاين مناسب سیستم فوق
    تقريبا تمام سربهاى كپورى در دو نسخه اينلاين و هرزگرد دار عرضه مى شوند و ما در مورد مناسبترين گزينه براى سيستم فوق دو مورد زير را انتخاب كرده ايم:


سرب اينلاين گريپا
     با بكار گيرى اين سرب مى تواند از استقرار مطمعن سرب بر روى كف مطمعن شويد و در صورتى كه به سرب فيدر دسترسى نداشتيد ، مى تواند خمير فيدر شما را در حين پرتاب نگه دارد.
سرب فلت پِر اينلاين
     نسخه اينلاين سرب فلت پِر انتخابى است كه مى توانيد در موقعيتهاى بسيارى از ان استفاده كنيد.


ريسه ها
حال كه با دو سيستم سرب آشنا شديد به سراغ ريسه مى رويم ، منظور از ريسه بخشيست كه نقش حمل قلاب و ارايه طعمه را ايفا مى كند و مى توان به طور كلى آنها را به دو دسته ريسه هاى سينك و پاپ تقسيم نمود. تنوع ريسه هاى كپورى سرسام آور است ، هر ريسه براى شرايط خاصى طراحى شده و با همراهى يك سيستم سرب مشخص عملكرد بهترى دارد ، به مرور زمان با تمام ريسه ها آشنا مى شويد و به احتمال زياد بر حسب سليقه به موارد خاصى علاقمند خواهيد شد. اما به شما قول مى دهم پيچيده بودن صرفا به معناى موفق بودن نيست و ريسه مويى سينك ساده موردى است كه هميشه جايگاه خود را حفظ خواهد كرد وبا اعمال تغييراتى جزيى مى توانيد آن را در تمام موقعيتها و شرايط بكار گيريد.
اجازه دهيد قبل از اينكه به سراغ بستن ريسه برويم كمى در مورد طعمه هاى كپور صحبت كنيم تا شما با انتخاب طعمه ، ريسه اى دقيق تر و بهتر ببنديد.
حسین وفا