ده نکته مهم کپورگیری در زمستان


ده توصیه که می تواند کمکتان کند زمستان امسال صید بهتری داشته باشید


اولی دیویس عضو تیم نش ده راز مهم موفقیت خود در صید کپور به هنگام زمستان را فاش می سازد که می تواند به شما نیز کمک کند تا با افت دما نتایج بهتری کسب کنید...


۱-راحتی شما در اولویت است

ممکن است این امر بدیهی به نظر برسد اما در عمل بسیاری از ماهیگیران لباس مناسبی که از پس مقابله با یخبندان زمستانه بر آید ، انتخاب نمی کنند. پس یک برنامه که احساس سرما راحتی فرد را سلب کند تمایل وی برای برنامه های بعدی کم می شود که خود امری خجالت آور است.

در کنار یک ژاکت ضد آب ، زیر پوشهای گرم اهمیت فراوانی دارند. برای شخص من پوشش پاهایم بسیار پر اهمیت است. پاهای یخ کرده واقعا عذاب آور هستند ، و به محظ آنکه پای شما یخ کند گرم کردن مجدد آن کار دشواری خواهد بود ، همین موضوع به تنهایی می تواند شما را به هدف گرفتن یک دوش آب گرم راهی خانه کند.

در این جهت من از بوتهای یک تکه با پوشش داخلی پشمی استفاده می کنم  ، این بوتها برای تحمل دمای منفی ۳۰ درجه سانتیگراد طراحی شده اند و به کمک آنها در برنامه های طولانی زمستانه همواره پاهای من خشک و گرم هستند.۲-به هدف یک ماهی قلاب برنید


با افت دما متابولیسم کپور ها بسیار کند می شود.

از این رو بسیار اهمیت دارد که طعمه پاشی خود را محدود کرده و ارائه آن را بصورت کم و مستمر انجام دهید ، تا بتوانید در صید آنها بر فراز طعمه ها به موفقیت برسید ، در نظر گرفتن مقدار طعمه پاشی به نسبت موقعیتتان در فصل زمستان بسیار پر اهمیت است. روش سینگل بیت یا استفاده از محصولات پی وی ای روشی منطقی تر طعمه پاشی در مقادیر بالاست ، و در صورتی که بدرستی جای ماهی ها را پیدا کرده باشید یک طعمه تک در فاصله کمی به توک ماهی منجر می شود.

 اگر به هدف یک ماهی قلاب بزنید باز هم امکان دارد که چند توک همزمان داشته باشید که این امر در روش شوت کردن بویله در یک محدوده میسر نخواهد بود. اگر به طور مرتب به یک مکان ماهیگیری سر می زنید هر بار در انتهای برنامه آن قسمت را طعمه پاشی کنید تا ماهی به جای نا امید شدن از آنجا به طور مناسب به آن نقطه سر بزند.

این روزها طعمه های پودری (گراند بیت) بلااستفاده مانده انددر حالی که می توانند نتیجه خیلی خوبی در فصل زمستان داشته باشند. ذرات ریز بهتر عطر و بوی طعمه را در آب سرد منتشر می کنند بعلاوه باعث سیر شدن ماهی نشده و آنها را برای بازه زمانی طولانی تری سرگرم تغذیه می کنند. یک میکس ابر ساز حاوی ذرات ریز طعمه می تواند سبب تیره شدن آب ذلال شود و پخش شدن ذرات در لایه های مختلف آب ماهی شروع به جستجوی غذا می کند.۳-مکان درستی را نتخاب کنید

انتخاب جا حیاتی ترین نکته برای موفقیت در صید زمستانی است ، کمی تحقیق کنید و دریاچه ای را انتخاب کنید که ظرفیت مناسبی جهت کپورگیری زمستانه داشته باشد.

کپورهای دریاچه های بزرگ و عمیق غالبا در زمستان به کلی خوراکشان متوقف می شود.چرا که آب حتی در روزهای آفتابی نیز چندان تغییر دمایی نخواهد داشت و ماهی ها نیز ترجیح می دهند به خواب زمستانه خود ادامه داده و به جستجوی خوراک بروند.

البته صید از چنین آبهایی هم غیر ممکن نیست ، واقعیت این است که تغذیه کپورها در عمل بندرت و غیر قابل پیش بینی است. 

بطور کلی آبهای کم عمق در کل زمستان قابل ماهیگیری عستند و از این رو موضوع عمق آب قبل از انتخاب یک محل امری بسیار مهم است. در روزهای آفتابی آب این دریاچه ها با سرعت بیشتری گرم می شود و در سختترین شرایط امکان صید کپور وجود دارد. کانالها و رودها نیز ارزش جستجو دارند ، کپور در این محلها همچنان فعال است که این به معنای قابل صید بودن ماهی ست. تعداد ماهیهای موجود در دریاچه هم پارامتری ست که باید در نظر بگیرید و اگر انتظار دریافت چند توک ماهی را دارید بهتر است به سراغ آبهایی بروید که دارای ذخایر در خور از جمعیت کپور هستند.


۴-سفید توانا

گویی در آب سرد هیچ رنگی به مانند سفید نم تواند نظر کپورهای کرخت را به خود جلب کند. من هیچ گاه در زمستان بدون بویله های سفید امبر استرابری نش و یا یک فوطی بویله پاپ سفید به ماهیگیری نمی روم و هر دوی این موارد تا کنون نتایج فوق العاده ای در شرایطی که انتظار آن نمی رفته در پی داشته اند.

رنگ سفید از قابلیت دید بالایی در زیر آب بهره می برد ، مخصوصا از آنجایی که آب بسیاری از دیاچه ها در فصل زمستان زلال می شود ، این رنگ بهتر از هر گزینه دیگر توجه ماهی را به خود جلب می کند.  هم نشینی دو طعمه سینک سفید به شکل دوبل و یا هوکبیت ای طبق سیستم آدم برفی به همراه توری پی وی ای حاوی خورده های نان می توانند سلاح های مرگ آوری در فصل زمستان باشند.

بویله های پاپ آپ سفید به عنوان طعمه در روش سینگل بیت و یا بر فراز محوطه ای که بویله پاشی شده باشد نیز روشی بسیار موثر است که می تواند نظر ماهی را جلب کند و او را ترغیب به برگفتن لقمه ای دهانگیر نماید. من حتی ماگوتهای سفید را ترجیح می دهم که یک تاکتیک مرگ آفرین دیگر در فصل زمستان است.
۵-از ریسه هایی که قبلا جواب داده استفاده کنید


امتحان کردن ریسه های جدید را موکول به تابستان کنید ، فصلی که دریافت توک ماهی کار دشواری نیست. در زمستان بهتر است ریسه ای را بکار بگیرید که قبلا تست کرده اید و به آن اعتماد دارید. اگر ریسه شما در تابستان موفق بوده پس در زمستان نیز به گرفتن کپور ادامه می دهد اما ریسه ای که به آن تردید داشته باشید چیزی برایتان نخواهد داشت.


برخی در فصل زمستان اقدام به ظریف کردن اجزای ریسه می کنند ولی من همان ریسه کف خواب و یا چود متداول خود را استفاده می کنم و مطمعن هستم اگر آنها در جای درست قرار گیرند کار می کنند. این اعتماد به نفس مرا قادر می سازد تا به جای مسایل جانبی ذهن خود را بر روی مهمترین موضوع ماهیگیری در زمستان متمرکز کنم که همان مکانیابی کپورهاست!۶-مکان

این پارامتر اولین و مهمترین فاکتور در دستیابی به یک موفقیت زمستانه است. کپورها اغلب تشکیل گله داده و به شدت تمایل به بیتوته کردن در یک نقطه نشان می دهند. فعالیت آنها تا به حدی کم می شود که ممکن است کل زمستان را در همان منطقه سپری کنند. پر واضح است که اگر شما بتوانید این منطقه را مکان یابی کنید در مسیر درست موفقیت در گرفتن آنها قرار گرفته اید.

  

نقاط کلیدی که می توان از آنها یاد کرد ، اطراف موانع ، خلیج های دور از باد ، قسمتهای کم در روزهای آفتابی و بخشهای پشت به بادهای سرد می باشند. پس باید تا جایی که می توانید چشم و گوشتان را تیز کنید تا کوچکترین نشانه از فعالیت کپورها را از دست ندهید. تنها ظاهر شدن یک کپور یا جوشیدن منظم حبابها می تواند سرنخی در کشف محل خواب کپورها باشد.


در دریاچه هایی که من طی سالهای اخیر در فصل زمستان قلاب زدم صبحهای زود زمان خوبی برای پیدا کردن کپورها بوده. همچنین زمانی که طی شب به تماشای آب نشسته ام دریافته ام که کپورها در نیمه های شب پرش می کنند ، زمانی که اغلب کپورگیران در خواب هستند. در زمستان با مشاهده فعالیت ماهی در سوی دیگر دریاچه در جابجایی به آن قسمت به هیچ عنوان شکی به دل راه نمی دهم ، حتی درست در نیمه شب ، همین نکته می تواند تفاوت یک برنامه بی ماهی و یک جلسه پر ثمر باشد.

 


۷-زمان خوراک

در زمستان صبحهای زود از دیر باز پر ثمرترین اوقات شبانه روز برای من بده است. به نظر می رسد در سردترین ایام باز هم در پی روشن شدن هوا کپورها شروع به فعالیت می کنند ، حتی شده برای چند دقیقه! 

من همیشه سعی می کنم که در لحظات روشن شدن هوا با ایجاد کمترین مزاحمت چوبهایم در آب باشند از این جهت از چندین ساعت قبل از روشن شدن هوا آنها شارژ کرده می خوابانم و تا چندین ساعت پس از روشنایی هوا به آنها دست نمی زنم. البته همیشه هم این زمان خوراک ماهی نیست و گاهی دم غروب نتایج بهتری بدست می آید.

اگر بتوانید قبل از عزیمت به یک دریاچه از تایم خوراک نمودن ماهیها مطلع شوید قدم بزرگی در جهت اجرای بک جلسه صید موفقیت آمیز برداشته اید.۸-جلسات کوتاه


شما حتما نباید برنامه های چند روزه داشته باشید ، جلسات کوتاه زمستانه نیز می توانند پر بار باشند ، که بعلاوه این امر به شما اجازه می دهد بدون آنکه درگیر برپایی کمپ شوید تمرکز خود را بر روی ماهیگیری و پیدا کردن محل ماهی ها بگذارید. باز تاکید می کنم جای شما کلیدی ترین نکته است ، پس حتما به سراغ دریاچه هایی بروید که دارای جمعیت در خور کپور هستند و از چاله های رودخانه ها و کانالها نیز در این برهه زمانی غافل نشوید.


نشانه گرفتن اوقات کلیدی تغذیه ماهی مثل زمان طلوع یا غروب بدین معناست که شما با اینکه زمان محدودی دارید اما بهترین شانس را در موفقیت خواهید داشت.


سبک سفر کنید و آماده جابجا شدن باشید ، چرا که گاهی با مشاهده فعالیت ماهی و جابجایی ممکن است به سرعت موفق به صید یک ماهی شوید. در چنین موردی حتی اگر در یک جای شناخته شده قلاب می زنید بلافاصله پس از رویت ماهی یک ساعت قبل از نقل مکان به آن نقطه مقداری به تناسب ماهی های موجود دریاچه طعمه پاشی کنید و سعی کنید طعمه ها را در پیش روی گله اصلی ماهی ها قرار دهید.
۹-حواستان به نخ ها باشد

بیشتر اوقات ما از خواباندن نخ و میخکوب کردن آن به بستر دریاچه گفته ایم وصد البته در اوقات خاصی این مهم از ملزومات کسب بهترین نتایج است. اکا وقتی در تلاش برای مکان یابی ماهیها هستید پیشنهاد می کنم نخ هایتان را کمی سفت کرده و حساسیت بازرها را بالا ببرید ، بطوریکه نخ در فاصله از شما تا ریسه بالای بستر دریاچه قرار بگیرد. 


شما می توانید از نخی که از میانه آب گذر کرده همچون ابزاری ویژه استفاده کنید و چنانچه یک ماهی با آن برخورد نمود بلافاصله متوجه می شوید که ماهیها درست در راستای پرتاب شما در جایی نزدیکتر هستند. به یاد داشته باشید حساسیت ماهی ها در فصل زمستان بسیار کمتر بوده و برخورد آنها با نخ مثل فصل تابستان سبب ترس و وحشت آنها نمی شود.۱۰-با زیگ به لایه های بالایی آب بیایید

در طی سالهای گذشته این امر مسجل شده که کپور ها زمان قابل توجهی را در طی روز در لایه های میانی آب سیر می کنند و این منوال در فصل زمستان نیز به قوت خود باقیست.از این رو منطقی ست که به جای آنکه تمام توان خود را صرف ماهیگیری بر روی بستر کنید لایه های بالاتر آب را نیز امتحان کنید. 


در حقیقت در لایه های میانی آب منابع غذایی فراوانی برای ماهی وجود دارد ، بطوری که در مواقعی کپور احساس نیازی برای جستجوی غذا بر روی بستر نمی کند. از این رو این شرایط دقیقا مواقعی ست که تنها یک ریسه زیگ می تواند از پس گرفتن کپورها بر آید.  انتخاب هوکبیت یک امر سلیقه ای و شخصی ست اما توپهای چوپ پنبه ، فومهای مشکی ، بویله های پاپ تراش خورده و طعمه های مصنوعی به شکل جانداران طبیعی همه مواردی هستند که توانایی به دام انداختن یک کپور را دارند.


انتخاب رنگ طعمه موضوعی ست که در پی تجربه مشخص می شود ، اما برای شروع بهترین گزینه رنگی است که احساس اطمینان بیشتری به آن دارید. درست است که از یافتن محل کپورها به عنوان کلیدی ترین نکته یاد کردیم اما به یاد داشته باشید این مکان دارای سه بعد خواهد بود! بدین ترتیب شما باید به جستجوی عمقی از آب که ماهیها در آن قرار دارند نیز بپردازید. بهترین روش این است که هر سه چوب خود را ریسه زیگ کرده و آنها را در عمقهای مختلف امتحان کنید و به این جستجوی ادامه دهید تا محل آنها را بیابید. 


نوشته : اولی دیویس


برگرفته از : 

ترجمه : حسین وفا