همه انرژى شما براى گرفتن يك ماهى ، در مسير نخ حركت كرده و به مهمترين قسمت كار مى رسد ، تكه اى از نخ كه قلاب و طعمه به آن متصل است ، كه اين همان ريسه شماست.


دنياى ريسه هاى كپورى بسيار متنوع است و هر كدام  در شرايط و بسترهاى خاصى در جايگاه اصلى خود قرار مى گيرند اما آنچه كه دليل بوجود آمدن اين تنوع شگفت انگيز است تنها بسترها و شرايط محيطى نيست بلكه نكته اى حياتى در دل اين ماجراست كه ما وراى همه دلايل فيزكى در كار صيد دخيل مى باشد و آن سلايق فردى ماهيگيران است  آنچه كه شما در ذهن و قلب خود احساس مى كنيد سبب علاقمندى تان به يك ريسه خاص خواهد شد و اين همان موردى خواهد بود كه بيشترين انرژى را از سوى شما دريافت كرده و بهترين عملكرد را برايتان خواهد داشت.


   به شما پيشنهاد مى كنم ذهنتان را در دنياى ريسه هاى مختلف سر در گم نكنيد، قول مى دهم براى شروع مى توانيد به يك ريسه مويى كف خواب ساده اعتماد كنيد كه  در تمام آبهاى ايران توانايى صيد بزرگترين كپورها را دارد فقط با كمى تغييرات مى توانيد عملكرد آن را بهينه سازى كنيد.
پس با انتخاب ريسه مويى ساده قطعات اصلى آن را مورد برسى قرار مى دهيم و چند نكته جهت بهينه سازى عملكرد در شرايط مختلف آب و بستر را به شما ارايه مى كنيم:
•قلاب
•هوكلينك يا نخ مخصوص ريسه
•شرينك تيوب
•روكش آنتى تنگل يا ضد تاب
•ریگ رينگ يا حلقه قلاب


قلاب
قلابهاى كپورگيرى داراى خمهاى متنوعى هستند ،

بجز مواردى كه براى ريسه هاى چود طراحى شده اند و قسمت چشمى آنها به بيرون خميده است تقريبا تمام موارد ديگر را مى توان در بستن ريسه مويى استفاده كرد كه باز هم تعيين كننده اصلى علاقه و احساسى است كه شما به آن الگوى قلاب پيدا خواهيد كرد.

 

اما جهت يك پيشنهاد منطقى و يك انتخاب مطمعن مى توان از سايز ٦ خم بی پی وايد گيپ استفاده كرد كه يكى از مطمعن ترين و قديمى ترين الگوهاى قلاب كپوريست.هوكلينك
نخ هاى متنوعى در بستن ريسه هاى مختلف كپورى كاربرد دارند اما به نسبت سيستمهاى سرب و ريسه اى  كه انتخاب كرديم بهترين انتخاب براى ما يك هوكلينك برايد ساده يا روكش دار خواهد بود كه به تفاوتشان خواهيم پرداخت.


شرينك حرارتى
در مورد قلابهايى كه قست ساقه خميده دارند و يا چشمى آنها به سمت داخل خميده ، مى توانيد از اين قلم فاكتور بگيريد اما اگر از آن دست افراد ريز بينى هستيد كه از كوچكترين احتمالات غافل نمى شوند پس در تمام ريسه هاى خود يك قطعه وارنيش حرارتى را به روى گره و چشمى قلاب بكشيد و با حرارت دادن آن يك زاويه مناسب بوجود آوريد.اما به راستى شرينك چه كارى را انجام مى دهد؟


-خم شدن شرينك به سمت نوك قلاب سبب مى شود كه به محض برخواستن قلاب از روى زمين وزنى كه از طرف نخ به انتهاى شرينك خميده وارد مى شود قلاب را بچرخاند تا نوك قلاب اماده تماس با لب ماهى شود.


-شرينك  به صورت اريب مقدارى به طول ساقه قلاب مى افزايد كه با افزايش فاصله انتهاى ساق و نوك قلاب ، دقيقا به شكل يك قيف بزرگتر عمل نموده و  در ميدانى وسيعتر توانايى هدايت لب ماهى به سمت داخل و درگير نمودن با نوك قلاب خواهد داشت.

روكش ضد تاب يا انتى تنگل اسليو
شايد در نگاه اول اين وسيله قطعه اى جهت استتار بيشتر ريسه و پوشاند اتصال نخ به هرزگرد به نظر برسد اما اصلا اين طور نيست و وظيفه اصلى آن چيز ديگيريست ؛ وقتى ريسه شما در كف آب قرار گرفت بلافاصه آبزيان ساكن در آن درياچه براى بررسى به سراغش مى روند و وقتى كه كپورها هم به بالاى ريسه رسيدند ممكن است بارها ريسه شما را حركت دهند ، در اين حين به كررات ريسه از روى زمين بلند شده و دوباره بر روى كف مى افتد و اينجاست كه آنتى تنگل وارد عمل شده و هر بار همانند يك بازوى منعطف ريسه را به جلو رانده و به شكل صاف بر روى كف قرار مى دهد و از انباشت شدن نخ بر روى خود و پيچ خوردن آن جلو گيرى مى كند.


البته اگر سرب هاى اينلاين استفاده كنيد و طول ريسه شما كم باشد احتمال پيچ خوردن ريسه تان به قدرى كاهش مى يابد كه مى توانيد از اين ابزار فاكتور بگيريد.


ریگ رينگ يا حلقه قلاب
اين جمله را بارها در مقالات مربوط به كپورگيرى مى شنويد ؛ گاهى تغييرات بسيار كوچك تفاوتهاى بزرگى در نتيجه كار بوجود مى آورد ، در مورد حلقه قلاب هم اين جمله مصداق دارد ، 

وظيفه اين ابزار نگه داشتن نخ موى ريسه نزديك به نقطه شروع خم قلاب است و همين تغيير جزيى باعث مى شود پس از برخاستن  طعمه بلافاصله نوك قلاب در وضعيت مسلح و آماده به خراش قرار گيرد ، 

البته اين عمل را مى توان به كمك يك تكه تيوب سليكونى و يا تكه اى وارنيش حرارتى باریک نيز انجام داد و يا حتى با يك گره اضافه نخ را به ساقه وصل نمود ،

اما حلقه قادر است بدون انكه باعث حركت قلاب شود آزادى حركت بيشترى به طعمه دهد و در هنگامى كه ماهى قصد بيرون انداختن طعمه از دهان را دارد ، حركت حلقه بر روى ساقه قلاب به مدت چند صدم ثانيه طول خواهد كشيد و در همين زمان بسيار كوتاه هنوز قلاب فرصت ايجاد خراش اوليه را خواهد داشت.

بهينه سازى عملكرد ريسه مويى در شرايط مختلف

در تمام مراحل كپورگيرى تنها مرز محدوديت قدرت تفكر و تخيل شماست ، پس دستتان براى اعمال تغيير و دست يابى به شيوه منحصر به خودتان باز است اما بطور كلى در شرايط مختلف مى توان تغييرات مفيدى در يك ريسه مويى ساده ايجاد كرد تا احتمال موفقيت افزايش يابد ، كه به چند مورد مهم كه مربوط به آبهاى كشورمان مى شود اشاره مى كنيم:-اگر مقصدتان درياچه اى با بستر پوشيده از علف است بهتر است از يك نخ برايد نرم و بدون روكش استفاده كنيد و طول ريسه را تا ٢٥ الى ٣٠ سانت افزايش دهيد ، البته استفاده از محصولات پى وى اى هم در اين شرايط بسيار مفيد خواهد بود.


-اگر مقصدتان درياچه اى با كف سفت است كه پر از ماهى هاى كوچكتر است (مثل اكثر سدهاى ايران و درياچه هاى مصنوعى ) و نيز قصد پرتابهاى بلند را داريد بهتر است از يك نخ روكش دار ريسه استفاده كنيد و در صورتى كه از طعمه های شناور استفاده می کنید يك سرب شات را درست كمى پايينتر از قلاب فيكس كنيد.
براى مشاهده شيوه بستن انواع ريسه مى توانيد به كتاب مستر کلاس علی حمیدی و یا کتاب راهنماى جامع ريسه هاى گاردنر مراجعه كنيد.حسین وفا