گام نخست      

     براى شروع فرض مى كنيم كه در فكر رفتن به يك برنامه كپورگيرى هستيد ، شما قبل از هر چيزى نياز به يك برنامه ريزى دقيق خواهيد داشت تا با انجام يك سرى اقدامات اوليه قبل از حضور در لب آب ، راندمان كارى خود به هنگام صيد را به حداكثر برسانيد. پس بهتر است حداقل از چند روز جلوتر شروع كنيد. گوشه اى از اتاق را در نظر بگيريد ، يك به يك لوازمتان را بر اساس  شش طبقه اصلى در انجا قرار مى دهيد تا در روز حركت هيچ يك از قلم نيافتد.
اگر به بنده نيز افتخار همراهى بدهيد مى خواهم به عنوان كسى كه تجربه چند برنامه كپورگيرى را داشته ، با شما همراه شوم ، مراحل كار را يك به يك پيش ببريم و با هم نتيجه اى باور نكردنى كسب كنيم.  مهمترين فاکتور كپورگيرى

     قبل از اينكه به سراغ جمع اورى لوازم برويم بايد مهمترين نكته كپورگيرى را در نظر بگيريد و ان در نظر گرفتن شرايط محيطى است ، اگر زمان و مكان درستى را انتخاب نكنيد ، بهترين طعمه ها و پيشرفته ترين لوازم هم در به انجام رسيدن صيدتان نا كار آمد خواهند بود ، اين موضوع را از دو ديدگاه بررسى مى كنيم:

• زمان
• مكان
 
انتخاب زمان مناسب
     

      احتمال دارد روزهاى اخر هفته را براى برنامه خود در نظر گرفته باشيد ، لازمه كسب بهترين نتيجه ، انتخاب بهترين زمان ممكن است كه بدين منظور بايد پارامترهاى بسيارى را در نظر بگيريد اما براى يك شروع سريع و منطقى تنها كافيستآ ب و هواى درياچه مورد نظرتان را چك كنيد ، در صورت وجود هر يك از شرايط جوى زير در روزهاى مد نظرتان بايد در نظر بگيريد كه روند صيد شما بسيار دشوار خواهد شد ، اما به ياد داشته باشيد در صيد كپور هيچ قانون قطعى اى وجود ندارد و همه آنچه كه گفته مى شود گمانه زنى هايى در جهت افزايش احتمال صيد است:
• طوفان و رگبار
• افت شديد دما
• فشار هواى بالا  

• پايين رفتن ناگهانى سطح اب

انتخاب مكان مناسب
     

     اگر هيچ كدام از شرايط جوى بالا را مشاهده نكرديد نوبت انتخاب و رزرو جايگاه خود در بين سكوهاى محل مورد نظرتان رسيده كه اين امر هم ازحياتى ترين نكات كار شماست ، اگر كپورها حوصله چرخ زدن در نقاط مختلف درياچه را نداشته باشند با ارايه بهترين و جذابترين طعمه پاشى هم موفق به تكان دادن آنها نخواهيد شد و حتى در اوقاتى كه بسيار فعال هستند هم ، به دلايل نا معلوم ترجيح مى دهند در قسمتهاى خاصى تغذيه كنند.  گاهى در درياچه هاى بسيار كوچك هم اختلافات بزرگى در نتايج ماهيگيران در بين سكوهاى مختلف وجود دارد كه اثبات كننده همين موضوع است. در آينده نزديك در مورد مكانيابى ماهى  بيشتر صحبت مى كنيم ، ولى در مورد درياچه هاى مصنوعى جاى هيچ نگرانى نيست ، تنها كافيست در مورد موفقترين سكوهاى اخير كمى تحقيق كنيد و يكى از آنها را انتخاب كنيد ، در ادامه برنامه وقتى با هم به لب آب رسيديم در مورد انتخاب نقطه پرتاب يا به اصلاح پيدا كردن چاله هاى ماهى هم صحبت مى كنيم.     

   

       خوب زمان و مكان كپورگيرى خود را مشخص كرديم به سراغ جمع آورى لوازم مى رويم ، اولويت اول ما لوازم مراقبت از ماهى است. به طور كلى در مورد همه  لوازم كپورگيرى ، جاى هيچ اهمال و كوتاهى وجود ندارد ، اما دو دسته ى ، لوازم مراقبت از ماهى و تجهيزات انتهايى اهميتى دو چندان دارند ، چرا كه وجود نقص در هر جز اين لوازم مى تواند عملكرد شما را تحت شعاع قرار داده و نه تنها به ماهى بينوا آسيب وارد شود بلكه ممكن است ماهى روياهايتان را بعد از به قلاب افتادن از دست بدهيد. فراموش نكنيد در ابتداى كار از يك ويژگى منحصر به فرد كه همان شانس خوب تازه كارهاست سود مى بريد پس به ياد داشته باشيد بعيد نيست يكى از سنگين ترين ماهى هاى عمر خود را در همين ابتداى كار صيد كنيد پس به هيچ قيمتى ريسك از دست دادن ماهى و يا آسيب زدن به آن را قبول نكنيد. در مورد مهمترين لوازم مراقبت از ماهى مى توان موارد زير را بر شمرد :

• چاك كپورى  
• تشك كپور
• كيسه حمل
• داروى ضد عفونى زخم ماهى


     يك خبر خوب برايتان دارم  در حال حاضر برخى از درياچه هاى مصنوعى مجهز به اين لوازم هستند و آنها را به صورت رايگان در اختيار شما قرار مى دهند. و تنها كافيست طى يك تماس از در دسترس بودن ان لوازم در روز برنامه تان مطمعن شويد. 


چاك كپورى
      

پس از هدايت ماهى به ساحل نياز به يك تورى كوچك داريد تا به دام افتادن صيدتان را تكميل كنيد و اين همان وظيفه اصلى چاك است ، هر مدل چاك ماهيگيرى براى يك روش  و يك ماهى خاص طراحى شده اند ، چاكهاى مخصوص كپور داراى دهنه بزرگ هستند  و قسمت تورى انها قابل جدا شدن مى باشد.  

تشك كپور
    

   پس از خارج نمودن ماهى از آب ، با قرار دادن آن بروى يك تشك استاندارد به راحتى مى توانيد قلاب را از دهان ماهى خارج كنيد ، در انتخاب اين وسيله دقت كنيد كه بهتر است  لبه هاى ان بلندتر از قسمت كف باشد تا كپورهاى خشمگين در داخل آن مهار شده و در اثر جست و خيز از روى آن به بيرون سر نخورند. با انتخاب نمونه هاى دو كاره مى توانيد كيسه حمل و تشك ماهى را در يك جا داشته باشيد ، اين مدلها داراى دسته هاى قوى هستند كه كار حمل و وزن كشى ماهى را هم ميسر مى سازد.كيسه حمل
       

       تمام عملكرد چاك محدود به داخل آب است و در مورد كپور گيرى اين وسيله به هيچ عنوان جهت خارج كردن ماهى از آب طراحى نشده ، در موارد استثنايى مثل كوچك بودن جثه كپور مى توان اين ريسك را پذيرفت ولى اين عمل در مورد كپورهاى سنگين يكى از بزرگترين اشتباهاتى است كه در گذشته بنده هم به دليل عدم اطلاع دقيق ، مرتكب شده ام. بگذاريد با زدن يك مثال شما را روشن كنم ، يك كيسه حمل استاندارد دقيقا به منزله يك برنكارد است كه به لطف دو دسته محكم و تورى ريز آن مى توانيد كپورهاى درشت را بدون نگرانى از گير كردن باله هايشان در حفره هاى تورى بلند كنيد و با اطمينان كامل ،حمل كنيد.  
صحنه اى را در ذهن خود مجسم كنيد ، يك فوتباليست در وسط زمين فوتبال به روى زمين افتاده و تيم پزشكى قصد دارند به دليل نبود برنكارد از تورى دروازه براى حمل او به بيرون زمين چمن استفاده كنند ! مطمعن باشيد فرد مصدوم بلافاصله پس از آنكه از نيت شوم تيم پزشكى با خبر شود با ذكر چند واژه نا مانوس و طى يك حركت اكروباتيك از روى زمين بر مى خيزد ، در غير اينصورت با انتقال  او توسط تورى ، دچار صدمات بيشترى خواهد شد ، حال در نظر داشته باشيد كه در مورد كپورهاى زبان بسته به دليل فرم بدنشان و داشتن باله هاى استخوانى بسيار آسيب پذيرتر از انسانها هستند و نسبت وزن آنها به جثه اشان در بيرون آب ، چندين برابر بيشتر از داخل اب است.
داروى ضد عفونى زخم ماهى


      

     اين روزها داروهاى متنوعى براى درمان ناراحتى هاى پوستى كپور وجود دارد اما در ابتداى كار همراه داشتن يك شيشه كوچك يا اسپرى تتراسايكيلين جهت ضد عفونى نمودن جاى قلاب ، كفايت مى كند.حسین وفا