پود و سيستم تشخيص توك  

     همانطور كه گفته شد كپورگيرى ذاتا يك روش انتظاريست البته روشهايى چون ماهيگيرى شناورى  ،  رو آبى و يا حتى روش فلاى فيشينگ هم در صيد كپور جايگاه خود را دارند اما شيوه انتظارى اصلى ترين روش در رشته كپورگيرى مى باشد، از اين رو پس از پرتاب ريسه نياز به يك پايه خواهيد داشت تا چوب را بر روى آن مستقر كنيد.
اما بهترين وضعيت قرار گيرى چوب كدام است؟
     

         از مهمترين نكات كپورگيرى نحوه خوابيدن نخ بر روى بستر درياچه مى باشد ، بهتر است نخ اصلى شما تا حداكثر فاصله ممكن از ريسه ، بخوبى بر روى بستر بخوابد تا در مسير كپورهاى زيرك و نكته سنج قرار نگيرد ، از اين رو بهترين حالت قرار دادن چوب در ساحل به صورت خوابيده و با حداقل فاصله از سطح آب است تا نخ بتواند در كوتاه ترين فاصله به بستر درياچه برسد.
در واقع شما بايد چوب و يا چوبهايتان را به گونه اى مستقر كنيد كه علاوه بر استقرار در زاويه مناسب از ايستايى و ماندگارى خوبى هم برخوردار شوند تا در اثر وزش باد حركت نكرده و با كشش نخ از طرف يك كپور غول پيكر به داخل آب روانه نشوند. و اينجاست كه به يكى از مهمترين لوازم كپورگيرى يعنى پود نياز خواهيد داشت شايد دلايلى كه گفتم براى قانع كردن شما كافى نباشد اما با اطمينان مى گويم يكى از رازهاى موفقيت در كپورگيرى "نظم" است ، امكان پرتاب هاى منظم ، سهولت در شارژهاى طعمه ، محافظت و نگهدارى از چوبهايتان و ... همه دستاوردهايى هستند كه پايه پود با ايجاد نظم در كارتان به شما عرضه مى كند.  


پايه هاى پود را مى توان به دو دسته كلى تقسيم كرد:
• پايه هاى مردابى
• پودها پايه دار


پايه هاى مردابى


        غالبا این وسيله از دو قسمت اصلی پايه كه در برخى مدلها داراى لرزه گير هستند و بازبار كه بازر و يا رود رست بر روى آن قرار مى گيرد ، تشكيل شده است  ، اگر سواحل آبهايى كه قصد قلاب زدن در آنها را داريد قابليت فرو كردن قسمت پايه در زمين را دارد پايه مردابى مى تواند گزينه مناسبى برايتان باشد البته در نظر داشته باشيد كه قبل از خريد حتما از قابليت ايستايى مناسب پايه در سواحل مورد نظرتان مطمعن شويد ، ممكن است در زمينهاى سفت و سنگى و يا قسمتهاى لجنى و شل در استفاده از پايه مردابى با مشكل مواجه شويد و نيز بايد در نظر بگيريد در سكوها و سواحل مصنوعى امكان استفاده از اين وسيله را نخواهيد داشت.پود پایه دار

   با توجه به ماهيت درياچه ها و سدهاى ايران منطقى ترين انتخاب يك پود پايه دار و با كيفيت است ، تا بتواند در برنامه هاى طولانى و در شرايط سخت جوى از پس انجام وظايف مهم خود سربلند بيرون ايد.
سيستم تشخيص توك

      بعد از انكه چوب خود را بروى پودتان قرار داديد و كلاج چرخ را شل نموديد ، نوبت به انتظار شيرين توك ماهى مى رسد ، اما چگونه اين مهم را انجام خواهيد داد ؟ حركت نخ و متعاقبا گردش كلاج مى تواند شما را از مراحل يك توك آگاه كند اما آيا مى توانيد پشت چوبهايتان بشينيد و ساعتها به نخهايتان خيره شويد ؟ اگر ماهى پس از به قلاب افتادن به سمت شما حركت كرده باشد چگونه متوجه به قلاب افتادن آن مى شويد ؟  
در روشهاى قديمى و سنتى انتظارى ماهيگيران با استفاده از زنگوله و يا آويزان كردن يك گيره از نخ ، فرايند تشخيص توك را انجام مى دادند اما اين روشها احتمال خطاى بالايى داشته و نيازمند حضور مداوم ماهيگير در كنار چوبهاست ،  پس اينگونه بود كه در طى گذشت سالها دو ابزار بسيار مهم و كار آمد جهت سهولت تشخيص توك طراحى و ساخته شد:
•بازر
•لاين دنسربازر
   اين وسيله بر روى باز بار پیشین پود بسته مى شود به طوريكه با قرار گيرى چوب بر روى آن نخ با يك غلتک كوچك در تماس قرار مى گيرد و با حركت نخ غلتک نيز چرخيده و مگنتهاى تعبيه شده در آن باعث اتصال مدار و روشن شدن صداى آژير دستگاه مى شوند.
البته در ميان تمام بازرهاى موجود در بازار برند دلكيم به صورت انحصارى از تكنولوژى يك سنسور بسيار حساس استفاده مى كند كه در وضعيت حساسيت بالا حتى قدرت تشخيص لرزش نخ را نيز دارد.
اين روزها تنوع بازرهاى موجود در بازار سرسام آور است بطور كلى بازرها در دو نوع وايرلس دار و ساده عرضه مى شوند كه پيشنهاد مى كنيم حتما به سراغ مدلهاى وايرلس دار برويد تا در صورت فاصله داشتن با چوبها باز هم متوجه توك ماهى بشويد ، هريك از مدلهاى مختلف داراى ويژگيها و اپشنهاى منحصر به فردى هستند اما چند آپشن اصلى و مهم اين وسيله را با هم بررسى مى كنيم:
•ولوم
•تون صدا
•حساسيت
•نايت لايت
•دراپ بك
•ممورى


ولوم
با كليد ولوم كه با حرف وى لاتين مشخص شده مى توانيد صداى ايده آل بازر خود را انتخاب كنيد در صورتى كه از بازرهاى وايرلس دار استفاده مى كنيد مى توانيد با قطع كردن صداى بازر در مصرف باطرى صرفه جويى كنيد.


تون صدا

باكليدى كه با حرف تى لاتين مشخص شده مى توانيد تون صداى مورد علاقه خودرا انتخاب كنيد.


حساسيت
   با كليد حساسيت كه با حرف اس به معناى سنسيتيويتى مشخص شده مى توانيد حساسيت بازر را تنظيم كنيد و در صورت وزش باد با كم كردن حساسيت از بوقهاى بى مورد جلوگيرى كنيد.

نايت لايت
     در صورتى كه بازرتان داراى اين قابليت باشد با فعال نمودن وضعيت نايت لايت بعد از تاريك شده هوا چراغهاى مخصوص شب بازر روشن مى شوند و بدين صورت شما در تاريكى شب قادر خواهيد بود از وضعيت و محل چوبهايتان با خبر شويد.

دراپ بك
    اين روزها اكثر بازرها داراى آپشن دراپ بك هستند كه در مواقعى كه ماهى پس از به قلاب افتادن به سمت چوبهايتان حركت كند نخ شل شده و گردش غلتك در جهت عكس باعث به صدا در امدن آلارم خاصى و روشن شدن چراغهاى مخصوصى مى شود كه در اينصورت بلافاصله بايد به سراغ چوبها رفته و نخ اضافه را جمع كنيد.


مموری

با فشردن کلید مموری بر روی وایرلس می توانید از آخرین چوبی که توک ماهی داشته است با خبر شوید.
لاين دنسر
     

      اين وسيله كه از آن به نام سويينگر و در مورد برخی از مدلهاى زنجيرى به نام بابين هم ياد مى شود وظايفى كوچك اما بسيار مهم دارد كه به عنوان مهمترين آن مى توان به امكان تشخيص دراپ بك اشاره كرد ، در ذهن خود مجسم كنيد ماهى پس از به قلاب افتادن به جاى حركت به سمت جلو به عقب بر مى گردد ، چه اتفاقى خواهد افتاد ؟ مسلما نخ شل مى شود اما از انجايى كه حركتى نكرده غلتك بازر ثابت مانده و هيچ صدايى توليد نمى كند اما به واسطه لاين دنسر همواره فشار کم و ثابتی به سمت عقب بروى نخ وجود دارد كه در اين مواقع باعث حركت نخ شده و آلارم بازر فعال مى شود. به علاوه فشار وارده از سمت لاين دنسر تماس كامل و هميشگى نخ با غلتك بازر را تضمين مى كند.
لاين دنسر ها در دو نوع ميله اى و زنجيرى در بازار موجود هستند كه نوع زنجيرى در بين ماهيگيران جهان محبوبتر است . در انتخاب اين ابزار دقت كنيد و به سراغ مواردى برويد كه در طول زمان از همه آزمايشات سربلند بيرون آمده اند ، پيشنهاد ما به شما انتخاب موارد سبكى است كه فضای لازم جهت حرکت نخ در داخل خود را داشته باشد.حسین وفا