چگونه در اين تابستان بهترين نتايج در صيد كپور را دريافت كنيم؟

دنى فيربراس ٥ راز روش شخصى خود براى صيد در تابستان را فاش مى سازد كه مطعنا مى توانند به شما نيز كمك كنند تا كپورهاى بيشترى را در اين تابستان به چاك رسانيد.


١-با پرتابهاى كمترى ريسه را به نقطه مورد نظرتان برسانيد

براى حفظ نقاط سكسى ، منظورم محلهايى است كه فكر مى كنم يك توك در آنجا دريافت خواهم كرد و يا قبلا در آن مناطق صيد خوبي داشته ام  ، من تعداد چرخشهاى دسته چرخ را به هنگام جمع كردن نخ از آن قسمتها شمرده و يادداشت مى كنم. همچنين جا و جهتى را كه پرتاب زده بودم دقيق مى نويسم. سپس وقتى كه به يكى از اين محلها بازگردم ، ابتدا در جهت خلاف نقطه مورد نظرم پرتابى بلند مى زنم تا هيچ سر و صدا و مزاحمتى در آن قسمت ايجاد نشود ، ابتدا نخ را كليپس كرده و سپس جمع مى كنم و تعداد چرخشهاى دسته چرخ را مى شمارم.براى مثال اگر در اين پرتاب تعداد چرخش دسته چرخ ٥٦ بار شود ، و من در يادداشتهاى خود عدد ٦١ دور را نوشته باشم ، بسادگى مجددا پرتاب زده و نخ را از كليپس آزاد مى كنم ، با باز كردن ٥ دور دسته ، نخ را مجددا كليپس مى نمايم. حالا دقيقا پرتاب من به همان نقطه قبلى خواهد رسيد بدون آنكه كوچكترين مزاحمتى براى كپورها ايجاد كرده باشم.

اگر به يك درياچه جديد بروم چندين اقدام وجود دارد كه با انجام آنها مطمعن مى شوم با زدن حداقل تعداد پرتاب دقيقا ماركر را خواهم زد ، اما مثل همه كارها اين نيز نياز به تمرين دارد. اگر قصد تمرين پرتاب دقيق را داريد ابتدا پرتاب كيسه هاى پى وى اى بسيار كوچك شروع كنيد كه با چوب و چرختان هماهنگى ندارند. و وقتى از يك چوب و چرخ و وزن پرتاب هماهنگ استفاده كنيد به يكباره دقت پرتابتان تا حد زيادى افزايش مي بابد. براى مثال يك سرب سى گرمى با يك چوب كربن سه پوند به هدف نخواهد رسيد ، و در  مقابل يك سرب ١٢٠ گرمى براى آن چوب بيش از حد سنگين مى شود. اما يك سرب ٧٥ تا ٨٥ گرم وزن سربى عالى براى اين چوب مى باشد.


٢-سعى كنيد ده متر جلوتر بزنيد

روش غلط : بزرگترين و متداولترين اشتباهى كه مى بينم اين است که اكثر ماهيگيران در هنگام پرتاب دستان خود را جمع مى كنند. بازوهايشان بيش از حد به بدنشان نزديك مى شود ، از اين رو نمى توانند به خوبى چوب را مهار كنند و حالت بدن آها در موقعيتى متعادل و صحيح قرار نمى گيرد. مشابه طريقه پرتابى كه من در تصوير بالا نشان داده ام ، با اين روش غلط شما به سادگى ٢٠ متر از بهترين پرتاب خود را از دست مى دهيد.
روش صحيح: هدف اين است كه شما از توان كل چوبتان استفاده كنيد ، نه تنها نوك چوب. اين بدان معنى است كه شما چوب را بهتر  فشرده سازى نموده كه متعاقبا سبب خواهد شد به فواصل بلند ترى در پرتاب دست يابيد. رسيدن به اين تكنيك آنقدر هم دشوار نيست ، تنها كافى است يك سرى نكات كليدى را رعايت كنيد.


• كلاچ را سفت كنيد : يك نكته ساده اما بسيار مهم قبل از اقدام به پرتاب بستن كامل كلاج چرخ مى باشد. وقتى قصد پرتابهاى بلند را داشته باشيد اگر كلاج چرختان كمى باز باشد ممكن است اسپول در طى ضربه پرتاب بلغزد و در اين حالت اگر دستمش انگوشتى پرتاب دستتان نباشد نخ چرخ ممكن است تا عمق انگشتتان را برش دهد.


• رو به جلو : در حالى پاي پشتى شما كمى خميده است و وزن بدنتان بر روى آن قرار گرفته ، درست موازى جهت مورد هدفتان قرار بگيريد.


•هر دو دست عمود :  بالا نگه داشتن هر دو دستتان به شكل صاف در بالى سرتان به شما كمك مى كند تا يك قوس بزرگ ١٨٠ درجه اى داشته باشيد. همچنين با استفاده از دستى كه ته چوب را گرفته و كشيدن سريع انتهاى چوب به پايين قادر خواهيد بود به قدرتى كه به چوب انتقال مى دهيد بيافزاييد.


• يك قوس بزرگ : بيشتر ماهيگيران پرتاب خود را در يك منحنى ٦٠ تا ٧٠ درجه انجام مى دهند و اين يعنى تنها قسمت انتهايى چوب فشرده و كمان مى شود. اما با قرار دادن عملكر چوب در يك قوس ١٨٠ درجه اى فشرده سازى چوب به شدت افزايش يافته كه در كل باعث افزايش چشمگير مسافت پرتاب مى شود.


• شروع و پايان :در شروع پرتاب نوك چوب بايد دقيقا پشت سرتان كمى مايل به سمت زمين قرار گيرد و در پايان پرتاب زاويه حركت نخ و قرار گيرى چوب بايد يكسان باشند ، تا نخ بتواند براحتى از ميان حلقه ها باز شده و حركت كند.


٣-يك اسپاد ميكس محشر درست كنيد


شاهدانه

با آماده سازى شاهدانه ها مى توانيد در هزينه هاى ماهيگيرى صرفه جويى كنيد. مى توانيد يك شاهدانه با كيفيت از فروشگاههاى غذاى حيوانات تهيه كنيد ( بهترين نوع شاهدانه تميز و براق هستند ). تقريبا ٧٠ درصد مخلوط اسپاد ميكس رويايى من را شاهدانه تشكيل مى دهد ، چرا كه مى خواهم جذابيت شاهدانه در صدر مواد قرار گيرد. براى اين كار من از شب قبل از ماهيگيرى ابتدا شاهدانه ها را خيس مى كنم و به نسبت چهار برابر شاهدانه خشك به آنها آب اضافه مى كنم. سپس آنها را به مدت ده دقيقه مى جوشانم و سپس آنها را در آب داغ به مدت ٣٠ دقيقه رها مى كنم تا كاملا باز شوند. به محض آنكه مشاهده نموديد مغز شاهدانه بيرون زده آنرا از گرما دور كرده و اجازه دهيد خنك شود. در اين مرحله من مقدار زيادى نمك اضافه مى كنم.


بويله ها

در مقايسه با ساير مواد اين ميكس ، بويله ها گرانتر هستند ، پس براى كسب بهترين نتيجه آنها را داخل يك ميكسر مى زنم و يا اگر لب آب باشم از يك كروشا براى خورد كردنشان استفاده مى كنم. اگر قصد اضافه نمودن بويله را داشته باشم ٢٠ درصد از حجم ميكس را به بويله هاى خورد شده اختصاص مى دهم.


پلت

در تابستان من تنها زمانى پلت به مخلوط ميكس خود اضافه مى كنم كه بدانم آن منطقه ماهيهاى ندارد ، در اينصورت ميزان شاهدانه كم كرده و به ٦٠٪؜ مى رسانم و به جاى آن از پلتهاى چرب قزل آلا استفاده مى كنم و در فصول سرد از پلتهاى كم چرب استفاده مى كنم. درست مثل شاهدانه پلت نيز اگر بصورت فله خريدارى شود بسيار ارزان تمام مى شود.


ذرت شيرين

به يقين يكى از بهترين طعمه هاى كپور كه براحتى مى توانيد تهيه كنيد ذرت شيرين است ، دقيقا به همين دليل من هميشه اقوطى كنسرو ذرت نيز به مخلوط خود مى افزايم. اگر قصد داشته باشم در طعمه اصلى خود از ذرت پلاستيكى نيز استفاده كنم كمى ذرت بيشتر به شكل درسته به مواد اضافه مى كنم. 


تن ماهى

در تابستان من حداقل يك كنسرو تن ماهى در روغن آفتاب گردان را به مواد خود اضافه مى كنم. اما در فصول سرد به سراغ تن ماهى هايى مى روم كه در آب نمك طبخ شده باشند ، چرا كه به دليل كم چرب بودن داراى هضم سريعترى هستند.كپور عاشق تن ماهيست و اين تركيب محصولى شگفت آور بوجود مى آورد.


٤- هرگز كپورى را رد ندهيد

اين اتفاق براى همه ما مى افتد ، اما اقداماتى وجود دارد كه مى توانيد رد دادن ماهى را به حداقل برسانيد. اول از همه بعد از به قلاب افتادن ماهى نوك چوب را بالا نگه داريد ؛ اجازه دهيد كه چوب وظيفه خود را به انجام برساند ، مخصوصا زمانى كه ماهى به شما نزديك مى شود ، بيشتر اوقات در آمدن قلاب از لب ماهى درست نزديك چاك اتفاق مى افتد.


از يك قلاب بسيار تيز استفاده كنيد و با كمى شرينك نخ متصل به چشمى را زاويه دهيد تا به چرخش قلاب و نشست مطمعن در لب ماهى كمك بسازيى بكند. در مقايسه با يك قلاب نو و كاملا تيز كه تازه از بسته خارج شده ، استفاده از يك قلاب كند نياز به فشار زيادى جهت نفوذ در لب ماهى دارد كه همين امر ممكن است باعث شود تكان هاى شديد سر ماهى به در رفتن قلاب منجر شود.


روشهاى مختلفى براى چك كردن تيزى نوك قلاب وجود دارد ، اما من بشخصه روشى كه به تست ناخنى معروف است را به كار مى گيرم. هر بار قبل از زدن پرتاب نوك قلاب را بر روى ناخن خود چك مى كنم و اگر قلاب به اندازه كافى تيز باشد بايد بتواند ناخن را خراش دهد ، اگر كند شده باشد به راحتى از روى ناخنتان ليز مى خورد. استفاده از يك قلاب تيز امرى ضرورى است.٥-پرتاب به طرف كپورى كه از آب بيرون مى جهد

پرتاب به سمت كپورى كه از بيرون جهيده ، شتك زده و يا در سطح آب غلط زده ، روش بسيار خوبى براى دريافت يك توك سزيع است. اما فرود آوردن سرب درست در جايى كه كپور را ديده ايد پروسه مهمى است چرا كه نبايد باعث ترساندن و فرار كردن ماهى شويد. و يا بدتر از آن پرتاب شما در جايى جلوتر يا عقبتر از نقطه اى ماهى را مشاهده كرديد قرار گيرد. چراكه ممكن است هرگز ماهى موفق به يافتن طعمه شما نشود.


قدم اول : به محض آنكه جهش كپورى را مشاهده نموديد سريعا در نقطه مقابل درياچه هدفى در راستاى محل كپور تعيين كنيد و حواستان به فاصله اى كه ماهى را در آنجا ديده بوديد نيز باشد ، حالا به سرعت يكى از  چوبهيتان را جمع كنيد و طعمه و ساير اجزا ريسه را چك كنيد تا مطمعن شويد همه چيز اوكى است. به سمت هدفى كه در آن سوى درياچه نشان كرده بوديد در راستاى محل مشاهده ماهى بايستيد. حالا دقيقا در موقعيتى قرار گرفتيد كه ممكن است مرتكب اشتباه بزرگى شويد...


قدم دوم : بايد به شكلى هدف گيرى كنيد كه نقطه اى را در ده متر جلوتر از حايى كه ماهى را ديده بوديد بزنيد و به محض برخورد سرب به كف آب به سرعت و قبل از رسيدن سرب به كف شروع به جمع كردن نخ كنيد. به محظ اينكه احساس كرديد به محل ماهى دست يافته ايد ، دست نگه داريد و اجازه دهيد سرب به آرامى با نخى سفت بر روى بستر بنشيند. توصيه مى كنم از هيچ محصول پى وى ايى استفاده نكنيد ( نخ ، كيسه يا تورى ) چرا كه در حظه جمع كردن نخ آب شده و به ضرر شما عمل خواهد كرد.


برگرفته از :


ترجمه:حسین وفا