۱۹ نکته که بهار امسال باید امتحان کنید

بهار گذشته آنطور که انتظار داشتید پیش نرفت؟ در دستورالعملهای پیش رو ۱۹ روش پیش روی شماست تا بهار امسال جلسات متفاوتی را تجربه کنید.۱-حواستان به هچ شدن تخم حشرات باشد

هیچ گاه در فصل بهار نباید از روش زیگ غفلت کنید ، با یک استدلال ساده از آنجایی که لایه های سطح آب سریعتر از سایر بخشها گرم می شوند این قسمت ها محلیست که می توانید گله کپور ها در آنجا بیابید. یک تکه فوم زرد یا مشکی اولین گزینه هستند ، اما سعی کنید از باگهای با ارزان اما با ارزش که شباهت به حشرات تازه متولد شده این فصل دارند نیز استفاده کنید ، و یا با گره زدن نخ مونو به یک طرف فوم شکلی ساده از آنها را خود درست کنید. 


۲-همه حواستان را جمع کنید

چشمها و گوشهایتان را تیز کنید ، در سحرگاهان بهاری در زمان کوتاهی در منطقه ای که کپور ها حضور داند می توانید نشانه های از آنها ببینید و بشنوید مثلا ممکن است در عرض یک ربع در لحظه طلوع بیست نشانه را بیابید ولی در کل روز دیگر هیچ اثری از آنها مشاهده نخواهید کرد. 


۳-ریسه تان را به محل مشاهده ماهی پرتاب کنید

بهترین زمانی که شما با خیال راحت ریسه تان را درست به محلی که حضور یک ماهی را دیده اید پرتاب کنید فصل بهار است ، اگر شتک زدن یکی از آنها را مشاهده کردید ریسه ای درست به همان نقطه برسانید ، و بهترین روش در این هنگام یک طعمه تکی ( سینگل هوکبیت ) است ، استفاده از بویله های پاپ با رنگهای فسفری و درخشان می تواند بلافاصله پس از پرتاب توک ماهی به ارمغان آورد.


۴-برای هر چیزی آماده باشید

در این فصل کپورها مجموع رفتارهای متنوعی  از آنچه که در زمستان و تابستان از خود بروز می دهند را به نمایش خواهند گذاشت ، پس به همراه داشتن بویله به اندازه کافی ، غلات و دانه های پخته شده ، لوازم ماهیگیری شناوری و لوازم روش زیگ به این معنی ست که شما آمادگی انطباق با هر شرایطی را خواهید داشت.۵-روی کناره ها کار کنید

حالا که ماهی ها به سمت کناره های آب تمایل پیدا می کنند وقت آن است تا با ترفند طعمه پاشی سبک در چند نقطه مختلف کناره های آب پاسخ آنها را ارزیابی کنیم. پیشنهاد می کنیم از مواردی چون شاهدانه ، ذرت و پلت استفاده کنید تا از تاثیرات معجزه آسایی که آنها در فصل بهار و تابستان دارند بهره ببرید.


۶-از فلوتر ها استفاده کنید

همیشه شناورهایتان در ماشینتان همراهتان باشد چون شرایط آب و هوا ممکن است تغییرات ناگهانی داشته باشند و در روزهای گرمی که آب هنوز دمای کمی دارد ماهیها به طرز غیر قابل باوری به لایه های سطحی آب می آیند.
۷-دستی به لوازم خود بکشید


آغاز فصل بهترین زمان برای آماده سازی لوازم برای ماهیگیری در طول یک سال جدید می باشد ، نخ چرخهایتان را تعویض کنید ، هوکبتهایتان را کامل کنید و لوازمتان را تکمیل نمایید. باید آمادگی کامل داشته باشید و انجام این اقدامات لازمه این مهم است.


۸-لباس کافی به همراه ببرید


همواره آماده سرمای ناگهانی هوا باشید و کیسه خوابی در خور به همراه داشته باشید. به یاد داشته باشید در این هنگام سال هوا بسیار متغیر می باشد. ممکن است روزها گرم باشند و در عین حال شب دمای هوا تا منفی صفر کاهش یابد.۹-لوازم دست و پاگیر را فراموش کنید


حرکت پذیری و یافتن مکان مناسب یکی از مهمترین بخش های کپورگیری در تمام فصول است اما اهمیت این امر در فصل بخار در جایگاه واقعی خود قرار می گیرد. سعی کنید تا جایی که می توانید بوازم کمپ خود را سبک کنید ، چادر سنگین زمستانه خود را رها کنید ، قید حمل سطل های سنگین طعمه پاشی را بزنید و استفاده از مارکر را فراموش کنید. ماهی به آرامی از سستی و کرختی زمستانه خویش بیدار می شود و با بالا رفتن سطح فعالیت شان به جستجوی غذای آسان و سریع می باشد. اگر این مهم را در ذهن خود داشته باشید به سادگی می توانید با رساندن یک تک طعمه ( روش سینگل بیت ) و یا یک کیسه پی وی ای کوچک به نقطه مناسب در حاشیه های آب نتایج بسیار خوبی کسب کنید ، پس دیگر نیازی به همراه داشتن کیسه های متعدد بویله و سطلهای پر از طعمه پاشی نیست.


۱۰-پلت و کتری


همیشه کتری و یک مقدار پلت قزلی به همراه داشته باشید ، پلتهای قزلی که در آب جوش ریخته شده اند به سادگی می توانند کپورها را از لایه های بالایی آب   به قصد تغذیه به سمت کف دریاچه هدایت کنند. ۱۱-نمک بینظیر است


تمام موجودات پس از یک رخوت و یا خواب زمستانی نیاز به تجدید قوا دارند. یکی از راههای تامین این انرژی استفاده از مقادیر در خور قند به همراه مواد طعمه پاشیست. و نمک حتی از شکر نیز تاثیر جذب بیشتری در اوایل فصل بهار دارد از این رو بکار گیری پودر ماهی کم چرب و مرغوب در طعمه های بهاری می تواند درصد دقیق نمک مورد نیاز ماهی را به طرز موثری تامین کند.


۱۲-در قید شرایط آب و هوایی نباشید

بله این طور است! به محظ آنکه کپور از رخوت زمستانی خود بیدار می شود در کل دریاچه شروع به جستجوی غذا می کند. حتی در سردترین روزهای بهاری آنهت رفتاری مشابه فصل تابستان را از خود بروز می دهند. ۱۳-بهترین نوع علف

به سراغ قسمتهایی بروید که علفها به تازگی شروع به رویش کرده و دارای یک رنگ سبز روشن هستند بهترین نوع علفهایی که می توانید درجستجوی آنها باشید آواش و خره های بلند و باریک (ایلگرس)  میباشند ، یک ریسه قدیمی خود را پرتاب کنید و بکشید تا با چیزی که به قلاب گیر کرده و از آب بیرون می آید به کیفیت پوشش گیاهی آن قسمتپی ببرید.۱۴-به بخشهای کم عمق بروید بخصوص در روزهای آفتابی


آب از لایه های بالایی شروع به گرم شدن می کند از این رو در ورای قسمتهای عمیق هنوز خبری از حضور بهار نخواهد بود ، وقتی خورشید در تابش میباشد به قسمتهای کم عمق رفته یا روش زیگ را بکار ببندید و دستمز خود را بیرون بکشید.
۱۵-سکوت را رعایت کنید


مثل همیشه در زمان حضورتان بر لب ءب باید تا جای ممکن سر و صدای خود را کاهش دهید تا علاوه بر موفقیت خود برای سایر ماهیگیران نیز مزاحمتی ایجاد نکنید. اما در بهار این مهم از اهمیت مضاعفی برخوردار است چرا که در طی شب و روزهای سرد و ساکت زمستان ماهی بشدت به آرامشی ژرف عادت نموده و عدم رعایت سکوت می تواند تفاوتی عمیق تر از هر زمان دیگری بر روند ماهیگیری شما داشته باشد.۱۶-در کناره ها کار کنید


گویی این روزها همه ماهیگیران صید موفق را منوط به پرتابهای آنچنانی می دانند اما به خاطر داشته باشید در فصل بهار بزرگترین ویژگی تمام دریاچه ها که به باید به دنبال رساندن ریسه خود به آن قسمت باشید کناره های آب است. دمای بیشتر آب در کناره ها و نیز منابع سرشار غذایی که در گیاهان تازه سبز شده لبه آب در دسترس هستند سبب می شود کپور تلاش خود در یافتن غذا را معطوف به قسمتهای کناری آب نماید.
۱۷-به دل علفها بزنید


اجتناب ماهیگیران از قلاب زدن در بسترهای علفی امری کاملا منطقیست اما در فصل بهار این پرهیز را فراموش کرده و با اعتماد به نفس ریسه خود را به دل بخشهای علفی پرتاب کنید. بسیاری از غذاهای طبیعی که کپور در جستجوی آنهاست در لا بلای این علفهای نوظهور پنهان شده اند. و کپور به خوبی از این داستان با خبر است و چه بهتر که ما نیز ریسه خود را برای ارایه طعمه در این میان آماده کنیم!


۱۸-حواستان به جهت باد و آفتاب باشد

در انتخاب جای مناسب موضوع جهت وزش باد و زاویه تابش نور خورشید را در نظر بگیرید. در این هنگامه کپور از قسمتهایی از آب که تحت وزش باد سرد هستند دوری جسته و بلعکس به مناطقی بیشتر تحت تابش نور خورشید قرار دارند علاقه نشان می دهد. 
۱۹-نگران خودنمایی ریسه نباشید

همانطور که کپور از یک خواب زمستانی طولانی بیدار می شود علافه بر احساس گرسنگی به نوعی رفتار های کند و نا متعارف از خود بروز  می دهد. از این رو ریسه های پاپ با طعمه هایی با رنگهای درخشان و آشکار بهتر از ریسه های متعارف و کف خواب می توانند توجه کپور را جلب کنند. در این موقع سال حتی فاصله گیری ۵ سانتیمتری طعمه هایی چون بویله تافی سفید ،  بویله آلوی قرمز و یا آناناس زرد نتایج بهتری در پی خواهند داشت.


برگرفته از:


مترجم: حسین وفا