تمام آنچه كه بايد درباره واتر كرافت بدانيد
ديو لوى كپورگير باتجربه ، نگاهى به يكى از مهمترين نكات کپورگیر در جهت دستيابى به موفقيت در صيد مى اندازد.

اين روزها شما مى توانيد به يكى از فروشگاههاى لوازم ماهيگيرى رفته و هر چيزى كه براى كپورگيرى لازم داريد را بخريد ، از ريسه هاى آماده گرفته تا هر نوع فليور بويله ، اما توانايى بسيار مهمى وجود دارد كه قابل خريدن نيست ، و آگاهى و تبحر در آن عاملى تعيين كننده در موفقيت شماست. در صورت ضعف در اين زمينه ، برنامه هاى كپورگيرى شما چيزى فراتر از يك كمپينگ به همراه صيد تعداد اندكى كپور در بهترين روزها نخواهد بود. اين استعداد ضرورى به نام واتركرافت شناخته مى شود ، ولى واترکرافت دقيقا چيست؟واتركرافت به معنى شناخت محيطى است كه شما در آن به ماهيگيرى مى رويد.شرايط آب و هوا و تاثيرى كه بر روى رفتار كپور دارد ، دلايل برخى رفتارهاى كپورها و زمان انجام آنها. خوب در اين مقاله سرنخهاى خوبى به شما خواهم داد تا به جستجوى چه چيزهايى باشيد كه به شما در پيدا كردن مكان كپورها ، در محلهاى مشخص درياچه  كمك كند.شرايط آب و هوا را چك كنيد و موقعيتى را انتخاب كنيد كه شما را يك قدم جلو بياندازد و برنامه خود را بر اساس آن تاريخ ، هماهنگ كنيد.


١- آب و هوا

خوب وقتى به دنبال يك شرايط آب و هواى ايده آل هستيم به دنبال چه جزيياتى باشيم؟ بسيار ساده است : باد ؛ كوتاه ترين پاسخ به اين سوال ، كه چرا كپورها باد را تعقيب مى كنند اين حقيقت است كه با دميده شدن باد بر روى سطح آب به يك جهت ، خود آب هم در همان جهت شروع به حركت مى كند. كپورها به طور طبيعى در مسير جريان آب شنا مى كنند و به قسمتهايى از كناره آب مى روند كه جريان باد بدان سو دميده مى شود.

اگر  باد از سمت جنب غربى  باشد مى دانم كه يك باد گرم بوده و به احتمال قريب به يقين كپورها آن را تعقيب خواهند كرد ، ولى از جايى كه بادهاى شمال شرقى سرد هستند ، كپورها اغلب به سمت پشت باد حركت مى كنند تا در قسمتهايى از آب كه راحتتر هستند قرار بگيرند ، در گزارش هواشناسى من وزش بادهايى با سرعت بيشتر از ١٥ مايل در ساعت را نسبتا قوى و تاثير گذار حساب مى كنم.

وقتى در درياچه مورد انتخابتان قلاب مى زنيد ، از يك قطب نما استفاده كنيد تا جهت شمال درياچه را پيدا كنيد ، و به نسبت آن مى توانيد به راحتى نوع باد را بر اساس جهت وزش ، تعيين كنيد. اين بدان معنى است كه وقتى شما در خانه و يا محل كار هستيد مى توانيد گزارش هواشناسى را چك كنيد و حدس بزنيد كه در روز برنامه شما كپورها در كدام قسمت درياچه حضور خواهند داشت.

خوب چرا اين موضوع اين قدر پر اهميت است؟ محل حضور كپورها حتى وقتى شما لب آب نيستيد ، كمكتان خواهد كرد تا تصويرى از جرياناتى كه در عمق درياچه در حال وقوع است داشته باشيد.

فشار هوا فاكتور بعدى شرايط آب و هواست. وقتى هوا ابرى باشد ، نشان دهنده يك آب و هواى كم فشار است ، و زمانى كه هوا صاف است بطوريكه مى توانيد ستاره ها را در طول شب ببينيد و يا با يك آسمان آبى در روز روبرو هستيد ، فشار هوا بالاست. من يك بارومتر دارم كه وسيله اى براى اندازه گيرى فشار هواست ، براى ساده كردن كار هر مقدارى بالاى ١٠٠٠ فشار هواى بالاست و مقادير كمتر فشار هواى كم است.

خوب فشار هوا چه تاثيرى بر روند ماهيگيرى شما دارند؟ همانطور كه عرض كردم ، فشار هواى پايين را با نشانه هايى چون آسمان ابرى و وزش باد مى توان تشخيص داد كه يك شرايط ايده آل براى كپورگيريست ، چراكه كم شدن فشار بر روى كپورها در داخل آب باعث مى شود آنها در كف آب بيشتر احساس راحتى كنند. فشار هوای بالا مى تواند به معناى آسمانى صاف باشد كه روزهاى آفتابى و شبهاى پرستاره را به دنبال دارد ، اين شرايط براى كپورگيرى مناسب نيست ولى به ياد داشته باشيد از آنجا كه كپورها در فشار هواى بالا و در زير تابش نور خورشيد در لايه هاى بالايى آب هستند با به همراه داشتن لوازم روشهاى شناورى مى توانيد نتايج خوبى بگيريد.

شناخت شرايط آب و هوا مى تواند به شما كمك كند محل حضور كپورها را شناسايى كنيد.نيزارها در كل طول سال همچون مقدسگاه كپورها هستند.

٢- آب

اگر درياچه اى كه در آن قلاب مى زنيد آبى زلال دارد ، پس نه تنها مى توانيد كپورها را به سادگى ببينيد حتى قادر خواهيد بود بخشهاى گلى كف آب را كه منتهى به قسمتهاى گل آلود آب مى شود را تشخيص دهيد و اين همان جاييست كه كپورها در آرامش مشغول تغذيه هستند ، اگر آب زياد شفاف نيست پس به دنبال نشانه هايى چون حباب ها و يا قسمتهايى كه سطح آب به دور از وزش باد صاف است ،باشید. ماهى ها از نيزار ها و يا ساير گياهانى كه در حال حركت در آب هستند دورى مى كنند ، چرا كه حركت هر شى در آب عكس العمل طبيعى آنها را در پى خواهد داشت ، و حركتهاى اضافى كار كپورها  را براى استتار و ديده  نشدن سخت تر مى كند ، اگر با دقت به آب نگاه نكنيد اين علامتهاى ارزشمند را از دست مى دهيد.


قسمتهای کناره آب می توانند نقاط عالی باشند.

٣-كناره هاى آب

قسمتهاى كنارى هر درياچه بزرگترين ويژگى آن مى باشد ، خيلى به ندرت پيش مى آيد كه من يك يا دو ريسه را در  قسمت كنارى آب نخوابانم ، مخصوصا در فصل تابستان كه آب گرم است. خوب دليل اينكه كپورها كناره هاى آب را دوست دارند چيست؟ خوب اولين مورد براى شروع ، مسيرى است كه كپور ها در طول كناره درياچه براى چرخ زدن دور آب از آن عبور مى كنند ، و همچنين در اين قسمتها بيشتر از ساير نقاط طعمه ريخته مى شود. درباره آن فكر كنيد : در انتهاى جلسه كپورگيرى اكثر ما ، وقتى نخها را جمع كرديم ، اولين كارى كه انجام مى دهيم ، جدا كردن هوكبيتها و پرتاب آنها به داخل آب است. به خصوص در مورد درياچه هايى كه جوازهاى روزانه صيد صادر مى كنند اين قسمتها نقاطى عالى براى كار كردن هستند ، چرا كه كپورها اين مناطق را به عنوان جاهايى كه به صورت منظم طعمه در خود دارند ، مى شناسند. همچنين از قسمتهاى كنارى دور از دسترس غافل نشويد ، پرتاب به كناره نيزار ها و يا زير درختان و موانع كنارى آب مى تواند روشى مرگ آفرين باشد هم چنين شما به راحتى و با دست قادر خواهيد بود روى ريسه هايتان را طعمه پاشى كنيد.


نشانه های خاص مثل جزایر همیشه کپورها را به سوی خود جذب می کنند.

٤-جزيره ها

جزاير هم از ويژگيهايى بارز يك درياچه هستند كه ماهيگيران زيادى اطراف آنها را طعمه پاشى مى كنند.قسمتهاى نزديك يك جزيره با حاشيه مناسب ، محلى بسيار خوب براى قلاب زدن است. همچنين با كمك گرفتن از نشانه هاى طبيعى روی يك جزيره مى توانيد علایمی جهت یک طعمه پاشى دقيقى داشته باشيد. آنها به طور طبيعى كپورها را به سمت خود جذب مى كنند ، چراكه معمولا مخفيگاههاى بيشمارى را در اختيار ماهى قرار مى دهند و با قسمتهاى طاقچه مانند سنگى محلى مناسب براى درمان كپورهايى هستند كه مى خواهند با كشيدن بدن خود به آن ديواره ها از شر قارچ ها و انگل هاى سطح پوستشان خلاص شوند. من كشف كرده ام كه در فصل بهار كپورها عاشق جزيره ها مى شوند ، خصوصا وقتى در طى يك زمستان سرد در كف آب خوابيده و گرفتار زالوها شده اند. آنها مى توانند از كناره هاى جزاير براى خارش تن خود و كندن زالو ها استفاده كنند. اگر جاى ديگرى نتوانستيد كپورها را پيدا كنيد تمركز بر روى جزاير تصميمى منطقى خواهد بود.


كپورها عاشق موانع اطراف آب هستند ، چرا كه برايشان ارمغان آور پناه گاه و امنيت هستند.

٥-موانع

به بحث موانع مى رسيم ، كپورها دوست دارند در بين موانع بيتوته كنند ، و با احساس امنيت در محيطى كه غير قابل ماهيگيرى كردن است ، با آرامش مشغول تغذيه شوند. من در قسمتهاى مانع دار آب ماهيگيرى كرده ام ولى از شما مى خواهم اول به فكر ماهى باشيد. اگر امكان چاك زدن و به سلامت در آوردن ماهى وجود ندارد ، از قلاب زدن در آن منطقه پرهيز كنيد ، مطمعنا هيچ ماهيگيرى دوست ندارد يك كپور بينوا را با نخى كه بين موانع آب گير كرده و پاره شده رها كند.٦-براى تعيين محل كپورها دنبال چه نشانه هايى باشيم

حرکت و لرزش نی ها :  چشم از نى هاى داخل آب بر نداريد چرا كه وقتى كپور در ميان آنها حركت كند ، شما متوجه حركت كردن و لرزش نى ها مى شويد.

حبابها : حبابها نشانه قطعى تغذيه كردن ماهى در كف آب هستند. اين علامت نشان دهنده آن است كه كپور مشغول پمپ كردن محتويات كف آب در جستجوى غذاست.

توده هاى آب گل الود : هيچ گاه از قسمتهايى از آب كه در آن ابرهاى گل آلود تشكيل شده غافل نشويد. اين نيز علامتى قطعى از پمپ كردن شديد كف آب توسط كپورهاست.

سر و پشت کپور : به دليل بى صدا انجام گرفتن اين علامت ، شما تنها زمانى كه به آب چشم دوخته باشيد ، متوجه آن مى شويد. اين عمل از سوى كپورهاى در حال تغذيه انجام مى شود كه به بالاى آب آمده اند تا آب شش هاى خود را تميز كنند.

وحشت نمودن پرنده هاى روى آب : يك چشم خود را بر روى پرندگانى كه بر روى آب رفت و آمد مى كنند ، نگاه داريد ، مخصوصا در قسمتهاى كم عمق آب. گاهى متوجه خواهيد شد كه پرنده ها بى دليل وحشت كرده و يا جاى خود را تغيير مى دهند ، كه دليل اين امر مى تواند نزديك شدن كپورها باشد.

پشتك زدن : گاهى كپورها به سطح آب آمده و بعد از زدن يك پشتك زيبا دوباره به عمق آب شنا مى كنند. اين علامت هميشه به معناى تغذيه كردن ماهى نيست ، اما جاى درست حضور آنها را به شما نشان مى دهد.کانالهای کوچکی شبیه به این مسیرهای قطعی هستند که کپورها مجبورند از آنها استفاده کنند.

٧-ويژگيهاى بستر

در اينجا مى خواهم درباره  تپه هاى سنگی و چاله هاى لجنى صحبت كنم ، اين دو ويژگى بستر دست در دست هم دارند ، چراكه اگر شما تپه اى سنگى پيدا كنيد ، در همان نزديكى قسمتى لجنى خواهيد يافت. تپه ها مكانى عالى براى پيدا كردن كپورها هستند چرا كه آنها از اطراف تپه ها به عنوان مسير هاى گشت زنى استفاده مى كنند. اگر با سطح پهناورى از آب روبرو بوديد ، پس يك تپه دقيقا چيزيست كه بايد در جستجوى آن باشيد. سالها قبل در جايى قلاب مى زدم كه در روبروى جايگاهم تنها پهنه باز و وسيعى از آب بود. متوجه حضور كپورها در قسمتى از آب شدم و با استفاده از ماركر تپه اى كوچك به اندازه سه فوت عرض در درازاى ١٠ فوت پيدا كردم. تا قبل از آن در كل پنج روزى كه لب آب بود تنها يك ماهى صيد كرده بودم ، اما به محض آنكه جاى آن تپه را مكانيابى كردم ، در طى ٢٤ ساعت بعدى ٧ عدد كپور گرفتم. آنها تنها دوست داشتند در اطراف آن تپه پرسه بزنند. همچنين از آن قسمتها به عنوان مسيرى طبيعى براى گشت زدن و نيز محلى مناسب براى خارش سطح پوست بدنشان استفاده مى كنند.

اگر بتوانيد ريسه خود را به پشت يك تپه و قسمتهاى لجنى حاشيه آن برسانيد ، مكانى عالى براى صيد كپور خواهد بود ، چرا كه اين نواحى داراى ظرفيت خوبى از منابع غذاهاى طبيعى هستند ، و نيز بسيارى از طعمه هايى كه ماهيگيران به داخل آب مى پاشند ، غلتيده و در اين قسمتها جمع مى شود. تنها دقت كنيد كه برخى اوقات لجن انباشته شده در اين مناطق يك لجن مرده و فاقد منابع غذايى است ، پس هميشه بيش از حد تمركز خود را بر روى  قسمتهايى از اين دست نگذاريد.

پهنه باز و وسيع آب خود مى تواند يك ويژگى محسوب شود ، اگر مركز درياچه نياز به پرتابهاى خيلى بلند داشته باشد ممكن است كپورها از آن مناطق به عنوان سرپناههاى امن استفاده كنند ، دقيقا به همان دليل كه به سراغ موانع مى روند ، از اين رو ممكن است توانايى زدن پرتابى كه ريسه شما را چندين متر جلو تر ببرد ، كليد موفقيت در صيدتان باشد.


٨-چكيده

خوب در پى يك نگاه مختصر به مقوله واتركرافت ، وقتى به لب يك درياچه مى رسيد به دنبال كپورها باشيد. من معمولا شروع به قدم زدن دور تا دور درياچه مى كنم ، چرا كه در غير اينصورت هيچ گاه نمى توانيد از آنكه در آن سوى درياچه چه خبر است آگاه شويد. گوشهايتان را تيز كنيد تا اگر كپورى پشتك زد بشنويد و هميشه آماده جابه جا شدن به سكويى جديد باشيد. گزارش هواشناسى را چك كرده و بعد تاريخ جلسه كپورگيرى خود را تعيين كنيد ، شرايط آب و هوا مى تواند به شما در تعيين محلتان كمك كند. از قسمتهاى كناره آب غافل نشويد ، كپورها عاشق اين مناطق هستند و در آخر هميشه به ياد داشته باشيد كه ، " ده دقيقه بودن در جاى درست ، بهتر از ٢٤ ساعت ماهيگيرى در جاى نامناسب است."


برگرفته از سایت کارپولوژی:

نوشته:دیو لوی

ترجمه: حسین وفا