آبهای دیوانه کننده

عجیب ترین دریاچه های کپور در دنیا


نگاهی مختصر از دورافتاده ترین دریاچه پر از اسکلت انسان تا لوکس ترین دریاچه کپورگیری جهان.

 ترسناک ترین دریاچه

دریاچه رادوتا در رومانی


این دریاچه مملو از خانه ها ، ماشین ها ، خیابانها ، خانه ها ، مزارع پرورش ماهی ، تیرهای چراغ ، فنسها و کلیساهایی ست که در زیر آب مدفون شده اند. تا بیست سال پیش رکورد جهانی کپور هم متعلق به این آب بود. بیشتر ساحلهایی که می توان در آن کمپ بر پا کرد فقط با قایق در دسترس هستند و دور تا دور دریاچه را روستاهای کولی ها پوشانده که غالبا خالی از سکنه هستند و هنوز در میان آنها هتلی لوکس و پنج ستاره فعال است که مشتری اصلی آن کپورگیران هستند. از امکانات این هتل می توان به زمین تنیس ، اتاقهای مختلف ، بار ، رستوران ، کرایه قایق موتوری و کرایه ماشین ذکر کرد. در کل محلی عالی برای اقامت است.

در یکی خلیج های این دریاچه به نام چرچ بی   بخشهایی از یک کلیسای قدیمی از سطح آب سر بر آورده که یاد آور شهری شت که به دستور دیکتاتور رومانیایی چائوشسکو به زیر آب رفت. اطراف کلیسا پوشیده از سنگ قبرهاییست که در قسمتهای کم عمق آب قابل روئیت هستند. 


در اطراف این دریاچه هزار هکتاری به ندرت جاده ای وجود دارد و هنگامی که باد از سمت دریای سیاه شروع به وزیدن می کند سطح دریاچه مواج می شود. 


به مرور زمان بسیاری از قبرهای آرامستان دور کلسیا باز شده اند و گاها استخوان انسانهای مدفون در آن توسط آب به ساحل آورده می شود. شبهای این دریاچه به دلیل نبودن منبع نور همچون قیر سیاه و تاریک ست و برای یک برنامه کپورگیری یک نفره یکی از ترسناک ترین مکانهای دنیاست. با آنچه گفته شد دیگر نیازی به گفتن نیست که بسیاری از ماهیگیرانی که در این دریاچه قلاب زده اند داستانها و مشاهدات بسیار ترسناکی را روایت می کنند


وحشی ترین دریاچه

دریاچه سد کلاسریا در آفریقای جنوبی

.

این دریاچه در گوشه پارک ملی کروگر واقع شده و همچنان رکورد دار کپور صید شده در آفریقای جنوبی به وزنی نزدیک به ۳۰ کیلو گرم می باشد. طبیعت وحشی اطراف این سد فوق العاده ست. اگر در زمان مناسبی برنامه کپورگیری در این سد داشته باشید طیف متنوعی از حیوانات ، برای مثال از  میمون ، اسب آبی ، زرافه گرفته تا کروکدیل و مارهای مختلف در مسیر عبور از رودخانه سد ، درست از جلوی چادر کمپ شما ر‌د می شوند. 
بیشترین پیاده روی

ساحل ماهیگیری وست بنک در مجوع دریاچه های تیلاری


در فرانسه برای قلاب زدن در برخی از رودخانه ها مسیرهای طولانی را پیاده طی کرده ام اما در انگلستان برای دست یابی به یکی از ساحلهای دریاچه تیلاری بایک چیزی نزدیک به یک 1.7 کیلومتر پیاده روی کنید. این فاصله برای رسیدن به ساحل غربی دریاچه تیلری در شرق یورک شایر است. پارکینک مجموعه نزدیک پرورش ماهی بریک یارد قرار دارد ، که پس از پارک خوردرو باید از این پروش ماهی رد شده ، دریاچه دنی نالتون را رد کرده و از داخل یک مزرعه عبور کنید که اگر در فصل شخم زدن زمین باشد کار بسیار دشواری خواهد بود ، سپس به ساحل شرقی تیلری رفته و از ضلع جنوبی خود را به ساحل غربی برسانید در ضمن تمام این مسیر خاک رس است که اگر باران زده باشد با گل سرسختی روبرو هستید ، در نهایت هم به دلیل نبود منبع الکتریکی ممکن است مجبور شوید تا خودروی خود برای شارژ لوازم الکتریکی برگردید.
مجهز ترین دریاچه

دریاچه فیشب

 در فرانسه


مجهز ترین دریاچه کپورگیری که تا به حال رفته ام فیشبیل فرانسه می باشد. این مجموعه دارای اقامتگاهی ساحلی و بسیار لوکس با اتاقهای تمیز است و از امکانات بینظیر آن می توان سینما ، بار ، سرویس غذا ،  زمین تنیس و اتاقهایی فوق تمیز و از همه بالاتر یک ماهی کیری دلچسب ، یاد کرد. شلوغ ترین دریاچه

دریاچه سنترال پارک نیویورک


این مکان هر روزه میزبان دهها هزار بازدید کننده ست ، که بسیاری از آنها اقدام به کرایه قایقهای مختلف می کنند و تقریبا نیمی از این افراد مهارتی در هدایت قایقها ندارند و نیمه دیگر باید در گروه های نجات ثبت نام کنند. از آنجایی که اکثر آنها ایده ای در مورد کپورگیران ندارند کنجکاوانه و بدون توجه به ساحلهای کمپ ایشان سرک می کشند. پر سر و صدا ترین دریاچه

دریاچه ریبوری در میدل اسکس


این دریاچه نزدیک فرودگاه اسکس قرار گرفته و در کل ۲۴ ساعت هزاران هواپیما بر روی باندهای آن فرود آمده و یا از روی آنها به پرواز در می آیند  ، تنها مدتی کوتاه در اواخر شب تردد آنها کم می شود اما از صبح روز بعد روز از نو و روزی از نو. گاهی به دلیل شرایط جوی هواپیما ها در ارتفاع خیلی کم پرواز می کنند. 


بهترین ساحل در کل جهان

سکویی واقع در دلتای دانوب


سمت چپ این سکو اوکراین و سمت راست آن کشور رومانی ست. تا رسیدن به این اسکله زیبا باید ۴ ساعت با ماشین رانندگی کرده و حدود دو ساعت و نیم ، ادامه مسیر را روی از داخل کانال ها با قایق طی کنید ، در مسیر از پهنه های آب به وسعت اقیانوس و خلیج خای مختلف عبور می کنید ، دور تا دور اسکله پوشیده از یک طبیعت وحشی بی نظیر ست ، در سکوت وصف ناپذیر این محل افتادن یک سوزن را می شنوید نه خبری از عبور قایقها هست ، نه صدای ماشینها و نه عبور هواپیما و در کل هیچ اثری از آدمیزاد نیست ، فقط و فقط یک طبیعت وحشی و بکر.آمار دقیقی از رکورد کپورهای صید شده در این دریاچه در دست نیست. یک نکته مهم این که حتما قبل از انتخاب همسفر خود از خروپف نکردن وی مطمعن شوید.
برگرفته از :

نوشته : سایمون کراو

ترجمه : حسین وفا