صيد كپور در پاييز
يكى پر بازديدترين مقالات كپورگيرى برگرفته از سايت دريم كارپ

پس از گرماى تابستان و ساحلهاى مملو از ماهيگير ، پاييز مى تواند فرصتى براى يك برنامه آرامش بخش براى كپورگيران حرفه اى باشد. سحر گاهان سرد ، عصر هاى خنك و شبهاى طولانى در مجموع مى توانند بهترين فصل كپورگيرى را رقم زنند. غالبا ماهى ها در اين هنگامه سال بشدت مشغول تغذيه مى شوند تا خود را آماده گذراندن زمستان سرد كنند و همين موضوع سبب مى شود در اين فصل به بالاترين حد وزن خود برسند.
صيد بياد ماندنى كپور مارى در درياچه ريزبورى توسط ترى هرن الهام بخش صحت مطالبيست كه گفته شد. آن روز فراموش نشدنى در مورخ ١٠ نوامبر سال ١٩٩٦ و در خلال وزش بادهاى تند پاييزى حادث شد و شايد خيليها فراموش كرده باشند كه درست دو روز قبل ماهيگيرى به نام مالين يك كپور بيست كيلويى صيد كرده بود. حتى در سخت ترين آبها پاييز مى تواند فصلى سرشار از توك ماهى و صيد بزرگترين كپورها باشد.


پاييز از نظر بسيارى از كپورگيران بهترين فصل صيد كپور است.
براى بسيارى از كپورگيران وقتى تيك تيك ساعت به لحظات آخر مهرماه نزديك مى شود موتور چرخ كپورگيرى شان روشن شده و همان چند هفته مانده به شروع زمستان مى تواند بهترين نتايج ماهيگيرى كل سال را بهمراه آورد. به ياد داشته باشيد آب بسيار دير تر از هوا سرد مى شود ، از همين رو حتى بعد از يورش اولين يخبندان ممكن است ماهى ها همچنان فعال باشند.


بويله ، بويله و باز هم بويله بيشتر
تغييرات آب و هوا كپور را هدف تغذيه جهت ذخيره مايحتاج زمستانى قرار مى دهد ، و اگر شما يك سطل پر از بويله را در بسترى پخش كنيد ، نتايج ذخيره كننده اى به دنبال خواهد داشت. و شايد حتى بتوان گفت بويله بهترين گزينه جهت كپورگيرى در پاييز است. آنها همان چيزى هستند كه ماهى ها براى پك كردن حداكثر وزن ممكن بدان نياز دارند ، پس براى طعمه پاشى هماهنگ با رژيم غذايى آنها خود را آماده سازيد. خيساندن بويله در ليكوييدها و آغشته نمودن آنها به پودرهاى مختلف مى تواند به شما كمك كند يك سر و گردن از بقيه بالاتر باشيد ، چرا كه سبب نرم شدن بويله و پيدا كردن حالت خميرى براى اسپاد زدن مى شوند و كار هضم و دفع غذا را براى ماهى تسريع مى كنند. طعمه هاى ديگرى چون ماگوت و كرم  -البته اگر كولى ماهيها به خواب رفته باشند - و نيز دانه هايى چون تايگرنات و شاهدانه نيز در فصل پاييز كاربرد دارند.از چوب ماركر استفاده كرده و سعى كنيد مناطق تميز و عارى از برگهاى پاييزى و موانع را بيابيد

يك ارايه طعمه هوشمندانه هميشه در اولويت است و شما بايد كاملا به تغييرات بوجود آمده توجه داشته باشيد. با فرا رسيدن پاييز همان بادهايى كه به همراه خود ماهى مى آورند ، مى توانند باعث انباشته شدن برگهاى پاييزى و ساير اجسام مزاحم در همان قسمتها مى شوند. اگر ريسه شما در ميان اين چيزها مخفى شود و يا تنها نوك قلابتان به يك تكه برگ گير كند ، تمام تلاشهايتان به باد مى رود. پس هميشه با سرب بستر يابى كف قسمتى را كه قصد كار كردن داريد چك كنيد تا از محيا بودن همه چيز جهت يك ارايه طعمه موفق ، اطمينان يابيد.ريسه هاى مفصلى مى توانند طعمه شما را از محتويات كف جدا كنند

بسيارى از ماهيگيرانى كه به دنبال صيد بزرگترين كپورها هستند ، در فصل پاييز ريسه هاى مورد استفاده خود را مطابق با شرايط تغيير مى دهند تا به حداكثر تاثير گذارى ممكن دست يابند. ريسه هاى مفصلى در قسمتهايى كه بستر آب پوشيده از برگهاى پاييزى و موارد مشابه است ،مى توانند طعمه پاپ شما را در بالاى بستر نگاه داشته و بخوبى كپورهاى گرسنه و غول آسا را به سمت خود جذب كنند. كيسه پى وى اى و ريسه چود نيز مى تواند در دستيابى به اين مهم موثر باشند ، به خصوص در لحظاتى كه با رويت يك كپوربزرگ در سطح آب ، بى خبر از نوع بستر قصد داريد يك ريسه را به نزديكى او برسانيد.


از بكارگيرى لوازم بزرگ و محكمتر نهراسيد

در فصل پاييز ماهيها به بزرگترين جثه خود مى رسند و همزمان شما با مشكلاتى كه از سوى شاخه هايى كه باد به آب انداخته و درختانى كه در آب افتاده اند روبرو خواهيد شد ، موانعى كه در طى بهار و تابستان خبرى از آنها نبود! از طرف ديگر رشد علفها متوقف شده و به مرور شروع به مردن مى كنند ، اما اينكه شما اثرى از آنها بر روى آب نبينيد به معنى اينكه در آب حضور ندارند نيست و كپه هاى انباشته شده آنها مى توانند سختى هاى فراوانى در بيرون آوردن يك كپور غول آسا كه پس از به قلاب افتادن به سمتشان پناه مى برد ، ايجاد كند. هميشه با سرب بستر يابى از محتويات كف مطمعن شويد و به آنچه كه در سطح آب مى بينيد اكتفا نكنيد.وضعيت آب و هوا را چك كنيد و به جستجوى بادهاى شديد از سمت جنوب غربى باشيد

هميشه يك چشمتان به دنبال وضعيت آب و هوا باشد ، چرا كه وزش بادهاى جنوب غربى طى فصل پاييز مى توانند يكى از رازهاى موفقيت شما باشند ، پس اگر هرگز در مورد آب و هوا اين قدر حساس نبوده ايد ، پاييز هنگامى است كه اين حساسيت را مى طلبد. اگر بتوانيد يك اپليكيشن مفيد را در اين راه به خدمت بگيريد در واقع تاكتيك بسيار موثرى را بكار بسته ايد. نقاطى را در انتهاى يك باد جنوب غربى براى نشستن انتخاب كنيد ، طعمه پاشى كرده و منتظر شروع باد باشيد تا متعاقبا كپورها نيز شروع به توك زدن كنند. شايد بطور كلى اين تنها يك نظريه باشد اما رفتار كپورها در فصل پاييز بهتر از هر موقع ديگر سال قابل پيش بينى است.

برگرفته از : 

ترجمه : حسین وفا