مراحل ساده براى صيد يك آمور بزرگ همانند يك ماهیگیر حرفه اى


بسيارى از ماهيگيران به دنبال صيد گونه خاصى از ماهيها هستند. بعضى در پى صيد ماهيهايى غول آسا هستند و عده اى ديگر قصدشان لذت بردن از صيد ماهى هاى سالم است. اما من هميشه به دنبال  گونه هايى هستم كه گرفتنشان سخت باشد.

شايد اين طرز فكر ، از نظر شما عجيب باشد ، اما دلايل بسيارى وجود دارد كه بد نيست شما هم در ماجراجويى هاى ماهيگيرى تان ، خود را درگير چالشهايى دشوراتر كنيد.

وقتى كوچك بودم عمويم به من صيد آمور را ياد داد. او هميشه مى گفت  صيد اين آبزى مى تواند ميزان صبر و شكيبايى تو را محك بزند ، اما در عين حال لذت و هيجان بيشترى هم خواهد داشت. براى من اثبات شد كه آنچه عموى من گفته بود درست است. در شروع كار صيد اين نوع ماهى كارى بسيار دشوار است.

به هر حال وقتى نكاتى را در مورد صيد آمور بياموزيد ، كارتان بسيار ساده تر خواهد شد ، و اگر واقعا شما نيز مشتاق به صيد آنها هستيد ، من قصد دارم حقه هاى روش خودم را به شما بياموزم.

مراحل ساده جهت صيد آمور همانند ماهيگيران حرفه اى


لوازم مورد نياز:
چوب
چرخ
طعمه
قلاب بزرگ
نخ ماهيگيرىبررسى يك به يك مهمترين اقدامات:

قدم اول : بهترين جا را انتخاب كنيد.
قدم دوم : چوب و چرخ خود را پهن كنيد.
قدم سوم : ريسه را ببنديد.
قدم چهارم: محل مورد نظرتان را طعمه پاشى كنيد.
قدم پنجم : با دقت به كناره هاى بروید.
قدم ششم : طعمه را به ريسه بزنيد.
قدم هفتم : نخ خود را مديريت كنيد.


بررسى تك تك لوازم

چوب

خواه يك ماهيگير حرفه اى باشيد و يا آماتورى كه تازه شروع به آموزش ماهى گيرى نموده ، موضوع چوب امرى مهم در به چاك كشيدن ماهى شما خواهد بود.

به ياد داشته باشيد كه آمورهاى بزرگ وقتى احساس خطر بكنند قدرتى باورنكردنى دارند ، پس مطمعن شويد چوبى كه انتخاب كرده ايد از قدرت كافى برخوردار است ، هميشه به سراغ مواردى برويد كه مناسب كار باشد. چوبى كه استفاده مى كنيد بايد داراى قدرت پرتاب وزن متوسط بوده و از ٢١٠ سانتيمتر بلند تر باشد.

پ.ن:شما می توانید از چوبهای کپوری خود استفاده کنید ، فقط در نظر بگیرید ضربه های سر یک آمور بزرگ در زیر چوب می تواند به راحتی باعث شکسته شدن چوبتان شود.


چرخ

انتخاب چرخى كه بتواند ماهى هدفتان را به چاك برساند بسيار مهم است ، چرا كه حتى كمى نامناسب بودن چرختان مى تواند سبب از دست دادن آمور شود. بايد دقت كنيد كه چرخ داراى كلاجى قدرتمند باشد كه بتواند فشار ناشى از ضربه زدن هاى ماهى را كنترل كند. هميشه چرخى را انتخاب كنيد كه داراى حساسيت كافى و قدرت پرتاب مناسب باشد.
طعمه

به دليل لقب آمور كه به كپور گياه خوار معروف است ، بسيارى فكر مى كنند كه گياهان تنها منبع اصلى غذايى اين ماهيها هستند. درست است که محبوب ترين غذاهاى آنها متفاوت با ديگر انواع كپور است .اما شما مى توانيد  حتی از كرم و یا توتها و سبزيجات تازه استفاده كنيد.
يكى از تاثير گذارترين طعمه ها مخلوط خورده هاى نان به همراه ذرت است. همچنين گوجه فرنگى يكى از محبوبترين خوراكيهاى آمور است. اين موارد بسيار در دسترس هستند و شما مى توانيد آنها را به سادگى تهيه كنيد.

اگر قصد استفاده از ذرت را داريد به شما پيشنهاد مى دهم به جاى ذرتهاى سفت از كنسرو ذرت شيرين استفاده كنيد. اگر از ذرت هاى سفت استفاده كنيد بايد مدت زمان زياد را صبر كنيد تا در آب نرم شوند.قلاب
بهترين قلاب براى صيد آمور قلابهاى خميده و گرد در سايزهاى بزرگ هستند ، چرا كه طراحى آنها با شكل دهان آمور همخوانى دارد. قدرت تحمل وزن ايده آل قلاب جهت صيد آمور ٢٠ پوند مى باشد.نخ

شما بسيارى از نخها را در صيد آمور مى توانيد استفاده كنيد ، مثل نخهاى نايلونى تك رشته اى و يا نخهاى فلرو كربن ، و بهتر است نخ ريسه مورد استفاده تان قدرت تحملى بيش از ٢٠ پوند داشته باشد. نخهاى تك رشته اى نايلونى انتخابى عالى براى روش شناورى هستند. براى نمونه در قسمتهايى كه آمورها مشغول تغذيه از برگهاى گياهان اطراف آب هستند مى توانيد از طعمه هايى مثل یک برگ نی شناور استفاده كنيد.

من همچنين به نخهاى فلروكربنها علاقمندم ، چرا كه داخل آب كاملا نامرئى هستند ، بعضى اوقات من حتى از نخهاى برايد هم استفاده مى كنم چون از حساسيت بالايى برخوردار هستند.مراحل قدم به قدم كار
قدم اول : انتخاب جاى مناسب

آمور به عنوان نوع خاصى از كپور ماهيان شناخته شده كه شما در تمام درياچه هاى دارای كپور نمى توانيد به سادگى آنها را بيابيد. در برخى از درياچه ها به منظور كم كردن حجم گياهان آب اين گونه توسط انسان وارد اكو سيستم شده است.

اين ماهى مى تواند به سرعت تكثير يابد از اين رو برخى از مزارع پرورش ماهى افزايش جمعيت آنها را كنترل مى كنند.  اما بهتر است قبل از اقدام به صيد حتما از صاحب مجموعه در مورد صيد اين گونه اجازه بگيريد.


قدم دوم : باز كردن لوازم

بعد از انتخاب بهترين جا ، مهمترين اقدام اطمينان از قرار گيرى تمام لوازم به صورت صحيح در جاى خود است . در واقع مى توانيد از سيستم كپورى خود هم استفاده كنيد در نظر بگيريد چوبها بايد داراى طول حداقل ٧ فوت و چرخها داراى نخى با حداقل قدرت تحمل ٢٠ پوند باشند.

سعى كنيد در انتخاب لوازم قدرتى بسيار بيشتر از موارد ذكر شده را استفاده نكنيد چون اين ماهى ها بسيار باهوش بوده و در عمل اين كار باعث ترساندن و فرار كردن آنها مى شود.


قدم سوم : ريسه خود را ببنديد

يك حلقه و موى ريسه گره بزنيد كه براى نگهدارى طعمه مورد نظرتان مناسب باشد ، بعدا احتياج خواهيد داشت كه طعمه را از داخل قلاب رد كنيد، دليل اينكه به شما قلابهاى گرد را پيشنهاد كردم مچ شدن شكل اين قلابها با حالت دهان آمور است. و به هنگام كشيده شدن چشمى قلاب توسط نخ ريسه قلاب عملكردى بهتر خواهد داشت.

هرگز از قلابهاى سه شاخ استفاده نكنيد چرا كه آسيب جدى به دهان ماهى وارد مى كند.


قدم چهارم : منطقه مورد نظرتان را طعمه پاشى كنيد

از ذرت و نان براى طعمه پاشى منطقه مورد نظر استفاده كنيد. همچنين اگر خواستيد مى توانيد از تكه هاى سبزيجات تازه در طعمه پاشى خود استفاده كنيد تا شانس به چاك كشيدن يك آمور را افزايش دهيد. مواد طعمه پاشى را به صورت كپه كپه در يك محوطه بزرگ پخش كنيد.

بسيار مهم است كه منطقه اى مناسبى را جهت پاشيدن طعمه ها انتخاب كنيد ، بطوريكه از وسعت لازم برخوردار بوده و حداقل ٧ متر از ساحل فاصله داشته باشد. اين فاصله براى جذب آمورهاى با هوش مناسب است.

بر اساس تجربيات من ، بهترين زمان براى بازديد از منطقه مورد نظرتان حداقل يك ساعت قبل از شروع ماهيگيريست ، و بهترين زمان براى طعمه پاشى يك الى دو ساعت زودتر است.

اجازه دهيد نان و  ذرت های شناور شده بر روى سطح آب بمانند ، و آمورهاى اطراف را به سوى منطقه شما جذب كرده و سپس آنها را به طرف ذرتها و سبزيجات روى بستر درياچه هدايت كنند.قدم پنجم :آهسته به كناره آب برويد

خيلى زود متوجه مى شويد ماهى هاى كوچكتر شروع به خوردن مواد شناور بر روى آب كرده اند. آمورها نيز در این ميان  بدون آنكه نشانه بصرى و يا صوتى محرزى از خود نشان دهند مشغول تغذيه مى شوند. آنها مجبور به آمدن به سطح آب جهت تغذيه خواهند بود.

در هنگام نزديك شدن به آب بينهايت مراقب باشيد ، و تنها تا حدى به كناره آب نزديك شويد كه بتوانيد ريسه خود را به منطقه طعمه پاشى شده برسانيد.قدم ششم : طعمه خود را به ريسه بزنيد

من كشف كرده ام كه بهترين طعمه براى صيد آمور گوجه فرنگى گيلاسى است. يك گوجه نصفه را به قلاب بزنيد.

نصف كردن گوجه گيلاسى و وارد كردن قلاب در آن كمك مى كند كه قلاب به طور كامل مستتر شود ، و همين نكته بخوبى براى شما كار خواهد كرد چرا كه ماهى بدون آنكه متوجه قلاب شود طعمه را به دهان گرفته و شروع به شنا و دور شدن مى كند و همين امر سبب نشست قلاب در دهان ماهى مى شود.

حال بايد ريسه خود را همراه طعمه گوجه فرنگى پرتاب كنيد ، سعى كنيد اين كار را به آهستگى و با ايجاد حداقل سر و صداى ممكن انجام دهيد. همچننين مى توانيد مقدارى مخلوط نان و ذرت را نيز به سرب ريسه خود بزنيد تا اثر گذارى طعمه را افزايش دهيد.

 از آنجايى كه در مواد طعمه پاشى نان استفاده كرده ايد وجود آن بر روى ريسه براى آمور به عنوان يك سيگنال غذايى امن و آشنا خوهد بود.

با دقت طعمه گوجه فرنگى را پرتاب كنيد و اجازه دهيد در كف آب قرار بگيرد.قدم هفتم : مديريت نخ

هميشه نخ  را در حالتى آماده نگه داريد ، و اگر امكان داشت با انگشت خود نخ را لمس كنيد تا  بتوانيد خورده شدن طعمه توسط آمور را حس كنيد.

صبر كنيد تا آمور به طور كامل طعمه را بر دارد و قبل از اينكه عكس العمل نشان داده و به اهستگى چوب را از روى پايه بلند  كنيد مطمعن شويد طعمه در دهان ماهى است.  
با بلند كردن آرام  چوب به سمت بالا نوك قلاب به طور اتوماتيك در لب آمور مى نشيند.

آرامش خود را حفظ كنيد و از مبارزه با آمورى كه صيد نموده ايد لذت ببريد ، سعى كنيد تا جاى ممكن ماهى را به سرعت به چاك برسانيد و هرگز ماهى را بيش از حد خسته نكنيد چون آمورها بسيار حساس هستند و شما بايد بلافاصله آنها را به آب باز گردانيد.

پ.ن: کنترل آمور در خارج آب بسیار دشوار خواهد بود حدالامکان مراحل عکاسی را به سرعت در آب انجام دهید یا از تشکهای استاندارد دیواره دار یا وان کپور استفاده کنید.

جهت مشاهده برخى از نكاتى كه من گفتم ويديوى زير را از لوک نیکل تماشا كنيد: (با وی پی ان )برگفته از سایت:

.
ترجمه: حسین وفا